El tudjuk képzelni, hogy Jézus pénzért hallgasson? – Hodász András egyházról és depresszióról
Index
2026-06-26 05:08
„Ha elképzeljük, hogy odamegy Jézushoz Heródes vagy valamelyik főpap és azt mondja: Jézus, tök jó, amit csinálsz, csak lécci ne mondd már, hogy a gazdagok nem jutnak be a mennyek országába, cserébe adok neked pénzt. És azt el tudjuk képzelni, hogy Jézus azt mondja: jó, akkor ezt nem mondom, milyen összegről lenne szó?”
Hodász András szerint pont ez történt az elmúlt 16 évben: az egyházak túlságosan bőkezű támogatásokat kaptak. Cserébe – ahogy könyvében egy püspök fogalmaz – „elveszítették szabad akaratukat.“
Nem mondjuk, amit mondanunk kellene, és olyanokat mondunk, amiket nem akarunk, de elvárnak tőlünk. Az állami támogatás tehát egy csapda
– mondta a püspök.
Hodász Andrást 33 évesen szentelték pappá és 10 éven át szolgált a katolikus egyházban, majd 2023 elején lépett ki.
Uram, te mindent tudsz című, most megjelent könyvében őszintén ír egyház és politika összefonódásáról, de elsősorban saját depressziójáról, pánikrohamairól, sőt, korábbi alkoholizmusáról is.
Hodász a fiataloknak szóló Papifrankó YouTube-csatornával vált népszerűvé, miközben számos megnyilatkozásában bírálta a fideszes kormányzatot.
A 2002-es kampányban még aktivistaként segítette a Fideszt, és a 2006-os szemkilövetős tüntetés után, amelyen maga is részt vett, úgy vélte, Gyurcsány Ferencnek és kormányának „el kell takarodnia”.
Beszélgetésünkben elmondja, kezdetben valóban Erdő Péter egyik „kedvence” lehetett, akit a bíboros két évre ki is küldött Rómába. Sok évvel később vele osztotta meg elsők között, hogy meleg, amire a bíboros megértéssel reagált és megköszönte a bizalmát. A bíborosról ma is elismerően és tisztelettel beszél, annak ellenére, hogy voltak konfliktusaik.
Volt olyan cikke, ami után megpróbálták leállítani, mert az egyház konkrét támogatástól esett el kritikus nézetei miatt. Végül ő maga döntött kilépéséről.
Sose akart megfelelni a balliberális sajtónak, amely ultrakonzervatívnak nevezte korábbi álláspontjai miatt.
„Egy dolognak akartam megfelelni, a saját normáimnak. Az tetszett a balliberális sajtónak, ha kritizáltam a Fideszt, de az nem, ha egyházi témákról, például az abortuszról beszéltem”.
A mai napig fájdalmas számára, hogy sokan elfordultak tőle, mert egy papnak az egyház egy kicsit a családja is. Nem gondolja, hogy ne lett volna lojális, úgy értékeli, ő az egyház tanításához volt hű, és nem az egyház felé.
„Amikor nem szólalunk fel a hajléktalantörvény ellen és végignézzük azt, hogy hajléktalanokat állítanak bíróság elé, mert hajléktalanok, akkor mondanám, hogy Jézus forog a sírjában, de ugye nem, mert feltámadt. De ha ott lenne, forogna. És amikor nem szólalunk meg, akkor hűtlenek vagyunk saját tanításunkhoz.”
Beszél arról is, hogy küzdött saját melegsége ellen éveken át:
Gyakorlatilag minden módszerrel a kuruzsláson kívül: imádság, szentségimádás, böjt, gyógyító imaalkalmak, szent helyek felkeresése, pszichoterápia, konverziós terápia.
Nagyon veszélyesnek tartja, hogy a kultúránknak része, hogy a pap gyakran kap alkoholt. „Elhívjuk egy házszentelőre, keresztelőre, esküvőre: atya nagyon köszönjük itt egy üveg bor. Amikor éreztem, hogy problémáim vannak az alkohollal, mindig mondtam a híveknek, hogy ne bort adjanak, hanem kolbászt.”