← Vissza

news.bsdnet.hu

Videón az 1906-os Francia Nagydíj, amit 120 éve egy magyar nyert meg

Player 2026-06-26 07:03
Mutatjuk, hogy nézett ki 120 évvel ezelőtt az autóversenyzés. 1906. június 26–27-én a ma is komoly autósportélettel bíró Le Mans-ban, valamint a környező településeken rendezték meg az első Francia Nagydíjat, ahol az autóipar aktuális nagyjai, köztük a FIAT, a Mercedes, a Renault is rajthoz álltak – sokan ezt tekintik az európai pályaversenyzés születésének. A futam közutakon zajlott, a pálya hossza 103,18 kilométer volt, a pilótáknak pedig 12 kört, azaz 1238,16 km-t kellett teljesíteniük. A versenyt a magyar származású francia gépészmérnök, Szisz Ferenc nyerte meg, aki a Renault autóversenyzőjeként több mint 12 óra alatt (12:14:07,4) teljesítette a távot. Mögötte az olasz Felice Nazzaro lett a második, a harmadik helyen pedig a francia Albert Clément végzett – mindkettőjüket több mint fél órával előzte meg Szisz. (Forrás: Wikipédia, fotó: Wikimedia) A Roadsteren hosszabban írtunk a sztoriról: Az első modern nagydíj két napon és több mint 1200 kilométeren át tartott, a versenytaktika leginkább az volt, hogy túl kell élni.
Eredeti cikk megtekintése →