A milliárdos villába költöztetett Corvin-láncos elitklubnak fontos kérdésekben kellene megszólalnia, de évek óta hallgat
HVG
2026-06-26 05:30
Semmi nem mutatja jobban a NER kirekesztő úrhatnámságát és pazarlását, mint hogy létezik egy olyan kitüntetés, amely mögött egy egész apparátus áll irodával, titkársággal, főtitkárral, 12 fős személyzettel, pazarul felújított, műkincsekkel telerakott zuglói műemlék villával, autóval, hangversenyzongorával és évi félmilliárd forintos költségvetéssel. Ez a díj az első Orbán-kormány alatt – a Horthy-kori minta alapján – alapított, majd a szocialisták idején szüneteltetett és 2011-ben újratöltött Corvin-lánc. A Horthy-korban művészek és tudósok kapták e díjat – mondja Pallos Lajos, a Nemzeti Múzeum éremtárának vezetője, aki szerint
akkor indokolt volt ez az exkluzív kitüntetés, ám a második világháború után bevezetett Kossuth- és Széchenyi-díj, illetve a Fidesz által alapított, életjáradékkal járó Nemzet Művésze díj megléte szükségtelenné teszi ezt az elitklubot. Ráadásul a Szent István-rend is ott van mint legmagasabb kitüntetés, például a Nobel-díjasok hazai elismerésére.
Az Orbán-kormányok egy ideig visszafogottak voltak az adományozásban – talán azért is, mert a testületnek is van beleszólása a díjazottak kiválasztásába –, a kitüntetést kiemelkedő, nemzetközi tekintéllyel rendelkező, leginkább konzervatív tudósok, művészek kapták. Köztük a már elhunyt John Lukács, Makovecz Imre, Kallós Zoltán, Szabó Magda, Teller Ede, a Nobel-díjas Oláh György, Jelenits István, Kocsis Zoltán. De Trócsányi László és Martonyi János volt miniszterek is sorra kerültek, akiknek a tudományos teljesítménye nehezen mérhető a szintén díjazott Karikó Katalinéhoz, Krausz Ferencéhez vagy Lovász Lászlóéhoz.
A 2026-os három díjazottból kettő egyházi személy: Barsi Balázs bencés szerzetes és Bogárdi Szabó István református teológus kitüntetését is nehéz értelmezni a kiemelkedő művészek és tudósok között. Bogárdi Szabó, akinek visszavonulása tette lehetővé Balog Zoltán püspökké választását, gyakran mutatkozik együtt a Fidesz kemény magjával, különösen Kövér Lászlóval. Ahogy az is kérdés, miért Huszti Péter az egyetlen színész és Melocco Miklós az egyetlen képzőművész a díjazottak között. De ez lenne a legkevesebb.
Az Orbán-kormány úgy képzelte, hogy a középkori lovagrendek mintájára a díjazottak közösséget, afféle rendet hozzanak létre. A törvény szerint a Corvin-láncosok – akiknek a száma nem haladhatja meg egy időben a tizenötöt – köztestületet alkotnak, éppúgy, mint a Magyar Tudományos Akadémia vagy a Magyar Művészeti Akadémia tagjai.
Az évente két-három alkalommal összeülő, a világ különböző részein dolgozó díjazottak körül valóságos hivatal működik, élén a főtitkárral,
aki korábban Klinghammer István egykori államtitkár volt, most a Hun-Rentől érkezett Zalányi Viktória Eszter viseli ezt a bizonyára nehéz hivatalt. A grémium elnöke jelenleg Vizi E. Szilveszter.