← Vissza

news.bsdnet.hu

Elrettentené az orosz módszer a pesti troliblokkolókat?

Vezess 2026-06-26 05:45
Moszkvában már több éve alkalmaznak egy büntetési rendszert, mely elveszi az autósok kedvét attól, hogy kicsit is keresztbe tegyenek a tömegközlekedésnek. 2026.06.26. péntek 06:45 A leggyakrabban a trolikkal, de néha a villamosokkal is előfordul Budapesten, hogy a szabálytalanul parkoló autósok miatt nem tudnak továbbhaladni egy bizonyos szakaszon. Ilyenkor vagy terelt útvonalon, vagy egyáltalán nem tudnak tovább közlekedni, a tömegközlekedést választók bosszúságára. Az ilyesmi azonban nem csak Budapestet érinti, mindenhol előforduló jelenség ez, ahol szintben találkozhat autó és más, a tömegközlekedésben részt vevő jármű. Hogy ezeket a szituációkat megpróbálják csökkenteni, Moszkvában igen radikális megoldáshoz folyamodtak. Az orosz fővárosban 2022 eleje óta működik az a rendszer, melyben az autósokra ráterhelnek minden kárt, amit a tömegközlekedés megakasztásával okozott. Ide tartozik a már említett szabálytalan parkolások mellett a balesetek, illetve más károk okozása, például egy megállóban. Moszkvában egyébként inkább a villamosközlekedés ellen követnek el különféle “merényleteket” az autóvezetők. Moszkvai villamosbaleset (Kép: Getty Images) Az elmúlt közel 4,5 évben több mint százmillió rubelt (415 millió forintot) akasztottak így le a sofőröktől. Az egyes büntetések kiszámítását a bíróság végzi el, és figyelembe veszik minden egyes alkalommal, hogy az utazóközönség milyen károkat szenvedhetett el. Többek között kalkulálnak az utasok számával, azzal, hogy hány járat maradt ki, és percben mennyi fennakadást okozott ez nekik. Ökölszabály ugyan nincs, de az eddigi döntések alapján az autósok által okozott minden egyes perc fennakadás 8 ezer rubeljükbe (33 ezer forint) került, az egy incidens után járó büntetés pedig átlagosan 235 ezer rubel (975 ezer forint) volt. Kövesd a Vezess.hu -t a Google hírekben!
Eredeti cikk megtekintése →