← Vissza

news.bsdnet.hu

Kevés szorongatóbb élethelyzet létezik, mint mikor az ember gyereke éhes – sokak számára megfizethetetlen a csecsemőtápszer

NLC 2026-06-26 06:03
Az Új Start Alapítvány küldetése, hogy az ország legszegényebb falvaiban nyújtson személyre szabott segítséget a rászoruló családoknak. Tehetség programjuk keretében felkutatják azokat a fiatalokat, akik valamilyen területen kimagaslóan tehetségesek, de a családjuk nem képes támogatni őket, és lehetőséget adnak számukra, hogy adottságaikat kibontakoztathassák. Esélyt a szemnek! néven futó projektjük szemüveget és látásgondozást biztosít több cég és optikusok bevonásával; emellett több krízishelyzetben lévő családot személyre szabott adományozással is segítenek. Mindezeknek köszönhetően az alapítvány munkatársai jó személyes kapcsolatot ápolnak azokkal, akiknek támogatást nyújtanak, így a család tagjai akár bizalmas információkat is megosztanak velük. Így figyeltek fel egy olyan problémára, amelyről szinte sehol nem lehet hallani. A leghátrányosabb helyzetű településeken élő kismamák sokszor a kívánatosnál rövidebb ideig tudják csak szoptatni a babájukat, mert hamar elapad a tejük a folyamatos stressz és az elégtelen táplálkozás miatt. Ha hiányzik a tápszer: a következmények egy életre szólnak  A megoldás ilyenkor a csecsemőtápszer, ami azonban nagy anyagi megterhelést jelent a családnak, sokszor képtelenek a megfelelő mennyiséget megvenni. A kétségbeesett szülők gyakran olyan megoldásokhoz nyúlnak, amelyek ebben a kezdeti, nagyon fontos fejlődési szakaszban akár a gyerekek későbbi életét is negatívan befolyásolhatják. Szőke Judit, az Új Start Alapítvány vezetője igyekszik ezt a jelenséget kihangosítani, és megtalálni a megoldást. „A probléma nagyon sokrétű” – elemzi a helyzetet Szőke Judit. „Annál kevés szorongatóbb élethelyzet létezik, mint amikor az ember gyereke éhes. Ilyenkor nem kérdés, hogy megoldást kell találni, és azok a kétségbeesett stratégiák, amelyeket a mindennapokban látunk, sokszor újabb problémákat generálnak. Mert mi a legkézenfekvőbb? Az előírtnál nagyobb hígításban használni a tápszert, így tovább kitart. A tápértéke viszont alacsonyabb, ami azt jelenti, hogy a baba ilyenkor időlegesen nem jut hozzá a zavartalan fejlődéséhez szükséges tápanyagokhoz a megfelelő mennyiségben. De látni más variációkat is: van, aki cukrozott vízzel próbálkozik, vagy felvizezett tehéntejet ad a gyereknek, vagy korábban elkezdi a szilárd táplálást, mint ahogy a kicsi szervezete készen állna rá. Ezekben a szegény falvakban még működik az uzsora, sokszor onnan szereznek pénzt tápszerre, de így van, hogy háromszoros árat kell visszafizetni, és ez elindítja a családot egy olyan lejtőn, ahonnan nagyon nehéz visszajönni. Az ilyen megoldások ugyan átmenetinek tűnnek, hiszen csak egy rövid életszakaszról van szó, mindössze néhány hónapról, mégis olyan problémák fakadhatnak belőle, amelyek aztán a gyerek egész későbbi életére kihatással lehet. Ők lesznek azok, akik később komoly terhet jelenthetnek a nehéz kezdetnek köszönhetően kialakult hátrányok miatt az iskolarendszer és az egészségügyi rendszer számára. Így az időben nyújtott segítség költségvetési szempontból kis anyagi ráfordítással nagy társadalmi hasznot hozhatna” – teszi hozzá az alapítványi vezető. Szőke Judit (Fotó: magánarchívum) Létezik tehát még a kiszolgáltatottak között is egy olyan csoport, amelybe a legvédtelenebbek tartoznak. Ezek az anyák ráadásul nem is hangosíthatják ki a problémájukat. A háziorvos felírhatja a tápszert, de nem számottevően csökken a kifizetendő összeg, kivéve, ha a gyerek tartósan beteg, mert akkor közgyógyellátás keretében igényelhető. De ha a probléma „csak” anyagi természetű, akkor ez nem járható út. Sok kismama attól tart, hogy ha kiderül, hogy ő fizikailag éppen nem alkalmas arra, hogy táplálja a gyerekét, a kicsit akár ki is emelhetik a családból ahelyett, hogy segítséget kapnának áthidalni valahogy ezt a nehéz időszakot. Bár a témát hallgatás övezi, ez nem jelenti azt, hogy ne érintene nagyon sokakat. Szőke Judit egy gyors fejszámolást végez. „Szerintem ma Magyarországon nagyjából 15 ezer ilyen szegény gyerek lehet; akikről személyes információm van, az körülbelül 8-9 ezer. A Felzárkózó települések program keretein belül készült felmérésből tudjuk, melyek az ország legszegényebb falvai. Itt lenne érdemes segíteni. Hogy hogyan, arról érdemes lenne szakmai vitát folytatni, de ahhoz minden érintettnek őszintének kell lennie. És ezalatt nemcsak a családokat értem. A tápszer egy magas minőségű élelmiszer, az árazása is ehhez képest alakul: szerintem messze túl van árazva, kihasználva azt is, hogy a fogyasztók erről nem tudnak lemondani, ezért hajlandóak akár sokat is fizetni érte. A segítő programok mellett azért is érdemes lenne tenni, hogy az árazás kedvezőbb legyen: ez már önmagában hozhatna egy kis könnyebbséget az érintetteknek. És ne feledjük azt sem, hogy ha nincs egy normális szociálpolitikai rendszer, nincs egy emberkép, rászorultságkép a társadalmon belül, csak tabuk, akkor szinte természetes, hogy sokan elutasítással, félelemmel tekintenek a szegényekre, ők pedig szégyellik az élethelyzetüket. Ezen nagyon fontos lenne változtatni.” Hallgatásra ítélve: tabutéma, ha nincs tápszer Van az ellátórendszernek egy olyan szegmense, amely jól látja a problémát, és talán tenni is tudna a megoldás érdekében. A védőnők rendszeresen látogatják azokat a családokat, ahol kismamák élnek, és személyre szabott tanácsokkal segítik a gyermeknevelést. Mégis, a tápszerellátottság problémája mintha tabutéma lenne a rendszeren belül. „A védőnői hálózat, úgy tűnik, teljes hallgatásra van ítélve. Korábban az önkormányzatokhoz tartoztak, aztán átkerültek a megyei kórházak fennhatósága alá, ott pedig a problémákat nem lehet megfogalmazni és elmondani, mert rontják az egészségügyi statisztikákat, ami az egész kórházra kihatással lehet. Még adományokat sem fogadhatnak el, csak akkor, ha minden egyes esetben külön engedélyt kérnek a kórháztól. Pedig a védőnői hálózatunk tényleg kivételes: teljes területi lefedettséget biztosít, képzett szakemberek dolgoznak benne, és az emberek is elfogadják, hasznosnak tartják ezt a szolgáltatást. De kénytelenek végignézni, hogy egy nagyon szegény faluban van akár harminc olyan anya is, aki nem tudja folyamatosan megnyugtató módon táplálni az egészen pici gyerekét. Pedig fontos lenne, hogy jelezhessék, ha van egy ilyen pillanatnyi probléma bármelyik általuk ismert családban, és ítéletmentes segítséget tudjanak nyújtatni a krízisben” – mondja Szőke Judit. Fotó: Getty Images Bár léteznek anyatej-leadó állomások, ahová a kismamák leadhatják a feleslegesen keletkezett anyatejet, hogy másokat támogathassanak vele, ez nem elérhető opció ezeknek a családoknak: a mélyszegénységben élők nem tudnak elutazni egy-egy helyre tejért, messze laknak bármilyen nagyvárostól, és a közlekedés nagyon nehezen megoldható számukra. Ráadásul az anyatej leadása annyira bonyolult folyamat rengeteg adminisztrációval és orvosi vizsgálatokkal, hogy egyre kevesebben vállalkoznak rá: a legtöbb esetben a leadott tej ki sem jut a kórház falain kívülre, mert már házon belül elfogy az újszülött-, koraszülött- és csecsemőosztályon. Ez egy kezelhető probléma: oldjuk meg! Az Új Start Alapítvány biztosan nem fogja sem elhallgatni, sem tétlenül nézni a tápszerellátással kapcsolatos gondokat. Bár a valódi megoldás csak rendszerszintű lehet, addig is az egyes esetekben sokat lehet könnyíteni a családok helyzetén. „A probléma nagyon sokrétű, és több pont is van az ilyen történetekben, ahol megfontolandó, hogy támogatást lehet és kell nyújtani – mutat rá Szőke Judit. Az egyik ilyen az anya étkezése: jó minőségű élelmiszer és megfelelő vitaminok biztosításával elérhető lehet, hogy képes legyen szoptatni, ameddig ez szükséges. A másik pont a tápszer biztosítása, de itt is érdemes megfontolni, hogy minden eset más: van, ahol csak kiegészítésként van rá szükség, míg máshol fő táplálékként. Arra is figyelni kell, hogy valóban ahhoz jusson el a segítség, aki másképpen nem tudja megoldani a pillanatnyi helyzetet. Nem könnyű ezt úgy megszervezni, hogy ne generáljon helyben konfliktust, valóban megtaláljuk azt, aki a célcsoport. „Én azért vagyok optimista, mert már van élményem arról, hogy ha kicsiben valamit rendesen megcsinálunk, akkor már át tudjuk adni a tapasztalatainkat annak, akit ez érdekel. Továbbá azt gondolom, hogy most a döntéshozókat is érdekli, mert az állami ellátórendszer reform előtt áll. Segítség lenne az is, ha a védőnők nagyobb önállóságot kapnának. A magyar védőnői hálózat tényleg csodálatos, és ha a benne dolgozóknak nem lenne ennyire megkötve a keze, még többre lennének képesek. A rendszerben dolgozók, különösen azok, akik ezekben a szegény falvakban teljesítenek szolgálatot, hihetetlenül elhivatottak, jó lenne, ha ezt a társadalom is észrevenné, és megkaphatnák a méltó elismerést és nagyobb mozgásteret a munkájukban. Sokszor az ő magánjellegű támogatásuk old meg családi krízishelyzeteket, nem ritka, hogy a fizetésükből segítenek, amikor nincs idő mérlegelni, milyen hivatalos út lenne járható. Ez nem várható el tőlük, ennél magasabb szintű beavatkozásra van szükség. A probléma égető, de minden eszköz a kezünkben van a megoldáshoz” – tette hozzá.The post Kevés szorongatóbb élethelyzet létezik, mint mikor az ember gyereke éhes – sokak számára megfizethetetlen a csecsemőtápszer first appeared on nlc.
Eredeti cikk megtekintése →