Kapitány István figyelmeztetést küldött: kapcsoljuk le a légkondit ebben az időpontban
NLC
2026-06-26 06:40
Az áramfogyasztás csökkentését kéri az esti órákban Kapitány István. A gazdasági és energetikai miniszter szerint ez nem nagy áldozat.
A villamosenergia-ellátás biztonságos és zavartalan működése érdekében az áramfogyasztás csökkentésére kéri a lakosságot a 18 és 21 óra közötti időszakban Kapitány István – írja az MTI. A tárcavezető a Facebook-bejegyzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy a biztonságos energiaellátáshoz „nincs szükség nagy áldozatokra, csupán néhány tudatos döntésre”, és különösen az esti, 18 és 21 óra közötti időszakban érdemes odafigyelni az áramfogyasztásra.
Arra kérte a lakosságot, hogy ebben a 3 órában mérsékeljék a klímaberendezések használatát, helyette éjszaka vagy a hajnali órákban hűtsék le otthonaikat.
Se telefon-, se kocsitöltés az esti órákban
Ugyanígy érdemes a különböző eszközök (laptopok, telefonok, valamint elektromos autók) töltését, illetve a nagyobb energiaigényű háztartási gépek működtetését a későbbi órákra, 21 óra utánra időzíteni – tanácsolta Kapitány István.
Hozzátette: a magyar villamosenergia-rendszer szakemberei éjjel-nappal azon dolgoznak, hogy mindenki számára biztosított legyen a folyamatos ellátás.
Megdőlhet a nyári áramfogyasztási rekord
Ezen a nyáron még nem dőlt meg a tavalyi áramfogyasztási rekord, de a továbbiakban lehet esetleges nyári csúcsdöntésekre számítani – közölte a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt.
A Mavir adatai szerint ezen a nyáron eddig június 19-én volt a legnagyobb a rendszerterhelés, este 20 óra 45-kor elérte a 6075 megawattot (MW), 26 Celsius fokos napi átlaghőmérséklet mellett.
Tavaly a nyári csúcsdöntés június 26-án történt, akkor 6766 MW volt a maximum, napi 30,3 Celsius fokos átlaghőmérséklet mellett.
Magyarországon az eddigi abszolút nyári csúcsot 2024. július 16-án regisztrálták, akkor a rendszerterhelés elérte a 7036 megawattot.
Kiemelt fotó: illusztráció, Getty Images
Tippek az otthon hűtésére:
Palacktrükk lakáshűtésre: percek alatt enyhíti a hőséget
A szakértők azt javasolják, hogy 5:14-kor húzzuk be a függönyöket és engedjük le a redőnyöket
Ventilátor nélkül is hűvös maradhat a hálószoba éjjel, csak egy hétköznapi tárgy kell hozzá
The post Kapitány István figyelmeztetést küldött: kapcsoljuk le a légkondit ebben az időpontban first appeared on nlc.