← Vissza

news.bsdnet.hu

Alkotmánysértőnek minősítette az Alkotmánybíróság a 2024-es orvosi ügyeletekről szóló szabályozást

Index 2026-06-26 07:01
Az Alkotmánybíróság (AB) megállapította , hogy az orvosi ügyeletekre vonatkozó, 2024-ben bevezetett szabályozás ellentétes az Alaptörvénnyel. A testület határozatában rögzítette, hogy a vonatkozó jogszabályok sértik a jogbiztonság alkotmányos követelményét, mivel a szabályozást miniszteri közleményeken keresztül, a szerződéskötési folyamatra vonatkozó garanciák és kellő felkészülési idő nélkül vezették be: figyelmen kívül hagyva az előreláthatóság és a normavilágosság elvét. A HVG szerint bár a kifogásolt rendelkezések időközben hatályukat vesztették, az Alkotmánybíróság mégis szükségesnek tartotta az állásfoglalást, hogy a folyamatban lévő perekben ezek a szabályok ne legyenek alkalmazhatók. A korábbi kormány az ügyeleti rendszer átszervezésekor azzal érvelt, hogy a háziorvosoknak nem kell megváltoztatniuk rendelési rendjüket. Ezzel szemben az Orvosi Kamara már az átalakítás idején több aggályra is felhívta a figyelmet: a budapesti körzeti orvosok átlagéletkora 61 év, ráadásul felnőtt háziorvosoknak gyermekügyeletet is el kellett volna látniuk, miközben 129 praxisban hiányzó kolléga helyett is helyt kellett állniuk. A lap emlékeztet, hogy a szabályozás több pert is eredményezett, amelyek során a bíróságok egymásnak részben ellentmondó következtetésekre jutottak. Az egyik kúriai döntés szerint a háziorvosra nem kényszeríthető el nem fogadott szerződés, ám szerződés hiányában ügyeleti feladatot sem láthat el. Egy másik ügyet a Kúria visszaküldött a Fővárosi Törvényszéknek, amelynek bírája végül az Alkotmánybírósághoz fordult. A bírói indítvány középpontjában az állt, hogy az állam olyan új kötelezettséget teremtett, amely korábban nem tartozott az érintett orvosok tevékenységi körébe, és aránytalanul korlátozza a vállalkozáshoz való jogot. Az AB osztotta a bírói indítványban foglalt álláspontot, és alaptörvény-ellenesnek minősítette a vonatkozó szabályokat. Az egyetlen különvéleményt Handó Tünde alkotmánybíró fogalmazta meg: szerinte nem alaptörvény-ellenessé nyilvánítást, hanem alkotmányos követelmény meghatározását kellett volna alkalmazni. (Borítókép: Képünk illusztráció! Fotó: Vajda János / MTI)
Eredeti cikk megtekintése →