Magyarország Európa leggyorsabban melegedő részei között van: Ürge-Vorsatz Diána drámai térképet mutatott
Femina
2026-06-26 07:36
A héten Európa-szerte sorra dőlnek meg a hőmérsékleti rekordok, Magyarországon a napokban 40°C meleg is lehet. Ürge-Vorsatz Diána magyar fizikus, klímakutató szerint hazánk középső része a kontinens leggyorsabban melegedő területei közé tartozik. Pedig már eleve maga Európa is gyorsabban melegszik, mint a többi földrész.
Az elmúlt évek aszályai, vízhiányos időszakai, a Velencei tó idei rekord-alacsony vízszintje mind bebizonyították, hogy a klímaválság nem az unokáink problémája, hanem a mi hétköznapi valóságunk, ami ellen, ha most nem teszünk semmit, a vesztünkbe rohanunk. A klímakutató az alábbiakat mondja ezzel kapcsolatban:
- A mezőgazdaságunk, a vizünk (pont ott, ahol már most is nagyon folyóban van!), a gazdaságunk - mind nagyon még fogja szenvedni. Itt már nem babra megy a játék. Sürgősen be kellene látni, hogy igenis húsba, pénztárcánkba és egészségünkbe mélyen belevágó ügyről van szó, és nekünk itt a kis Magyarországon az egyik legfontosabb, hogy nagyon sürgősen megállítsuk az éghajlatváltozást. Mert tudjuk, hogy meg lehet, és ha időben lépünk, akkor még lehet úgy, hogy több legyen belőle a jólét-emelkedés, mint az áldozat.
Az alábbi térképen Ürge-Vorsatz Diána megmutatja a kontinens leggyorsabban melegedő részeit, melybe hazánk középső része is beletartozik.
A klímaváltozás hatásai egyre súlyosbodni fognak
- De minden nap késlekedés zárja befele az ajtót a békés, nyugis klímaátmenet irányára, egyre inkább már csak az egyre fájdalmasabb opciókat hagyva maga után – írja Ürge-Vorsatz Diána.
A klímakutatók évtizedek óta kongatják a vészharagot, hogy vegyük észre: az éghajlatváltozás negatív hatásai - egyre erősödő hőhullámok , gyakoribbá váló áradások, árvizek, erdőtüzek , nehezebbé váló ivóvízellátás - már érzékelhetőek és súlyosbodni fognak. A legtöbbet ez ellen a legtehetősebb réteg teheti, de a maga szintjén bárki megtehet olyan lépéseket, melyek egy kicsivel közelebb visznek ahhoz a közös célhoz, mely az emberiség jövője szempontjából most létfontosságú.
Április 22-én minden évben a Föld napját ünnepeljük.
Kép: Getty Images