Meghalt David Clayton-Thomas
Blikk
2026-06-26 07:49
Meghalt David Clayton-Thomas, a 60-as és 70-es évekbeli Blood, Sweat & Tears együttes énekese. A brit-kanadai zenész-dalszerző halálhírét a sajtósa jelentette be, aki szerint Clayton-Thomas egy torontói kórházban hunyt el. A 84 éves előadó halálának körülményeit nem részletezték.
Nagy N. Alexandra
Newsroom újságíró
Ezeket látta már?
Nyolcvannégy éves korában békésen elhunyt egy torontói kórházban David Clayton-Thomas , az 1967-ben alakult amerikai jazz-rock együttes, a Blood, Sweat & Tears énekese – jelentette be a Guardian szerint a sajtósa, aki az előadó halálának okát nem hozta nyilvánosságra.
Az Angliában született, majd a második világháború után a családjával Torontóba költöző Clayton-Thomas a lap szerint 14 éves korára hajléktalan lett. A tinédzser évei nagy részében folyamatosan összetűzésbe keveredett a törvénnyel, és többször is börtönbe került . Később jó útra tért, és az 1960-as években zenészként kezdett elérni sikereket.
Hosszan tartó, súlyos betegség után elhunyt az UTE vívómestere, Takács Antal. Az élete 82. évében meghalt edző Stefanek Gertrúd és Székely Zoltán világbajnok vívók trénere volt, de 30 évet Németországban is dolgozott. A visszatérése után elsősorban öttusázókkal foglalkozott a lila-fehér egyesületben, de a vívószakosztály munkájában is segédkezett.
Először a saját nevével fémjelzett David Clayton-Thomas and the Fabulous Shays nevű zenekar frontembere lett, New Yorkba költözve pedig csatlakozott az újonnan összeállt Blood, Sweat & Tears együtteshez. A zenekarral készített első albuma óriási sikert aratott: a korong világszerte 10 millió példányban kelt el, az Egyesült Államokban 109 héten át szerepelt a slágerlistákon , és öt Grammy-díjat is nyert . Az énekest egy interjúban bevallotta, ő már az elején is tudta, hogy sikeresek lesznek.
Nem akarok arrogánsnak tűnni, de igen. Amikor először beléptem a terembe, majd együtt énekeltem a zenekarral, mindannyian megdöbbentünk. Az a fajta villámcsapásszerű élmény volt, ami néha csak úgy megtörténik – fogalmazott.
Clayton-Thomas írta egyébként a zenekar legismertebb dalát, a Spinning Wheelt, amely az Egyesült Államokban a slágerlisták második helyére került, és három Grammy-jelölést kapott, amelyek közül egyet el is nyert. Az énekes felkeltette a legendás zenei menedzser , Clive Davis figyelmét is, aki Clayton-Thomast lenyűgöző zenésznek nevezte. Az együttes sikersorozata később tovább folytatódott, 1972-ben aztán David Clayton-Thomas kilépett a Blood, Sweat & Tearsből, miután elmondása szerint kimerítette az állandó turnézás.
„Addig folytattam, amíg mentálisan és fizikailag képes voltam rá” – mondta akkor.
A zenekarból való kiválása után számos szólóalbumot adott ki, a 2000-es években megalapított egy tízfős zenekart, emellett problémás fiatalokat támogató jótékonysági szervezetekkel is együttműködött, 2010-ben pedig megjelentetett egy önéletrajzi könyvet.
Gyász