← Vissza

news.bsdnet.hu

Feketében a világ: Elhunyt a legendás zenész, aki a semmiből indult és Grammy-díjakig jutott

Kiskegyed 2026-06-26 08:06
84 éves korában elhunyt David Clayton-Thomas , a hatvanas és hetvenes évek meghatározó jazz-rock formációja, a Blood, Sweat & Tears énekese. A sajtósa által kiadott közlemény szerint a zenész egy torontói kórházban hunyt el , a halál körülményeit azonban nem hozták nyilvánosságra. David Clayton-Thomas élete regénybe illő: Angliában született, majd családjával Torontóba vándorolt, ahol azonban nehéz sors várt rá; 14 éves korára hajléktalanná vált. Fiatalkori évei alatt többször meggyűlt a baja a törvénnyel, ám miután sikerült maga mögött hagynia a bűnözést, a zene világában talált kiutat. Miután kisebb kanadai zenekarokban szerzett tapasztalatot, New Yorkba költözött, és csatlakozott a Blood, Sweat & Tearshez. A zenekarral közös debütáló albumuk azonnali globális siker lett: 10 millió példányban kelt el, 109 hétig szerepelt az amerikai slágerlistákon és öt Grammy-díjat söpört be. Az énekes visszaemlékezése szerint a sikerük borítékolható volt: „Nem akarok arrogánsnak tűnni, de igen. Amikor először beléptem a terembe, majd együtt énekeltem a zenekarral, mindannyian megdöbbentünk. Az a fajta villámcsapásszerű élmény volt, ami néha csak úgy megtörténik” Az énekes nevéhez fűződik a zenekar legikonikusabb dala, a Spinning Wheel , amely Grammy-díjat is nyert. A folyamatos sikerek ellenére 1972-ben úgy döntött, távozik az együttesből, mivel a megfeszített tempó és az állandó turnézás teljesen felőrölte. Akkoriban így nyilatkozott a távozás okáról: „Addig folytattam, amíg mentálisan és fizikailag képes voltam rá” David Clayton-Thomas távozásával a zenetörténelem egyik legkarakteresebb hangja távozott közülünk.
Eredeti cikk megtekintése →