Autózás a kánikulában: néhány tanács a túléléshez
Magyar Nemzet
2026-06-26 08:36
Rövid időre se hagyjanak magukra az autóban kiszolgáltatott gyermeket vagy kisállatot, mert ők nem tudják jelezni, ha baj van, és nem tudnak segítséget kérni - figyelmeztet a Győr-Moson-Sopron vármegyei rendőrség, hozzátéve, hogy akár a gyermek vagy az állat életébe is kerülhet, ha a nyári hőségben magára hagyják őket a zárt autóban. Az utastérben (a tűző napon parkolva) tíz perc alatt 50-60 Celsius-fokra is felmelegedhet a levegő, aminek hatására a bent lévők hőgutát kaphatnak. Sajnos évről évre bekövetkeznek kisgyermekek életébe kerülő tragédiák a kánikulában.
Túl az alapvetésen tehát, miszerint senkit sem hagyunk a kocsiban még rövid időre sem, érdemes árnyékban parkolni (illetve, a szélvédőre napellenzőt felhelyezni), és indulás előtt jól átszellőztetni az autót vagy járatni a klímát. Ezen felül a rendőrök arra is figyelmeztetnek, hogy nagy melegben lankadhat a figyelem, türelmetlenebbé válunk, lassabbak a reflexek, ezért a volán mögé ülőknek óvatosabban kell vezetniük. Nagyon fontos, hogy hosszabb útnál tartsanak pihenőket, és sok folyadékot igyanak! Íme, egy hasznos összefoglaló ábra a fő tudnivalókról: