← Vissza

news.bsdnet.hu

Török Gábor utoljára szólalt meg Sulyok Tamás eltávolításáról: Szerintem határátlépés történik

Index 2026-06-26 08:59
Nem csillapodnak a kedélyek Török Gábor és Magyar Péter között, a csütöröki csörte után pénteken újabb bejegyzéssel jelentkezett az elemző, megjegyezve, hogy ezek már az utolsó gondolatai a Sulyok Tamást érintő egymondatos alkotmánymódosítással kapcsolatban. A politikai elemző hat pontban foglalta össze gondolatait az eszközök, a felhatalmazás és az alkotmányos kultúra összefüggéseiről: Csütörtökön arról írt Török Gábor, hogy a Tisza Párt készülő alkotmánymódosítása – amellyel egyetlen mondattal távolítanák el Sulyok Tamás köztársasági elnököt – az elmúlt másfél évtized legsúlyosabb alkotmányos precedense lehet. Az elemző fegyvermetaforája szerint ha az eszközt egyszer bevetik, az többé nem lehetőség, hanem bevett gyakorlat: egy későbbi, valóban független elnököt ugyanolyan könnyen söpörhetnek félre, mint a mostanit. Török bejegyzésére Magyar Péter tüstént reagált, ezúttal csak egy mondatban:    „nem lenne szép dolog szembemenni a demokratikus népakarattal és felhatalmazással…”. Majd folytatódott az üzengetés, Török egy videóval reagált , amelyben a kormányfő  a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón neki válaszol:  „Én nem javaslom senkinek, bármilyen elemzőnek is tartja magát, hogy két fagyizás közben a demokratikus népakaratot felül akarja írni”. Ezzel Magyar Péter arra utalt, hogy az elemző tavaly Orbán Viktorral közösen elnyalt egy fagyit , ezzel lezárva a köztük lévő konfliktust. Az elemző a kormányfő kijelentésére egy 2010-ből származó idézettel reagált, ami Szijjártó Péter egykori külgazdasági és külügyminisztertől származik: »Ha egy kormánynak az a feladata, hogy megmentse az emberek nyugdíját, akkor nem blogoló politológusok véleményét kell előzetesen kalkulálnia.« (Szijjártó Péter 2010-ben az AB jogköreit korlátozó alkotmánymódosítás kapcsán) – írta posztjában Török Gábor. A csata azonban csak ezután kezdődött, mert a kommentszekcióban megjelent Magyar, aki azt kérdezte, „nem baj, hogy mindent előre világosan elmondtunk, vállaltunk és ennek fényében kaptuk választáson a valaha volt legnagyobb felhatalmazást?”. Természetesen erre megérkezett Török reakciója is, az elemző nehezményezte, hogy most magázódik vele a miniszterelnök, holott korábban, még tegeződtek. Itt visszautalt a fagyi-ügyre is, megjegyezte, hogy Magyarral kávéztak a hűsítő desszert elfogyasztása helyett. Mint megírtuk, a Tisza-kormány a héten társadalmi egyeztetésre bocsátotta az Alaptörvény tizenhetedik módosításának tervezetét, amelyről június 27-ig várják a véleményeket. A javaslat indoklása szerint a hatályos Alaptörvény „nem az egység, hanem a megosztottság szimbóluma volt”, ezért átfogó reformra van szükség – egyelőre azonban csak a legsürgetőbb pontokat írnák át. A csomag a képviselők megbízatásának időkorlátjától a köztársasági elnök azonnali leváltásáig számos érzékeny területet érint. (Borítókép: Török Gábor 2018. március 25-én. Fotó: Ajpek Orsi / Index)
Eredeti cikk megtekintése →