III. Károly király nem költözik vissza a Buckingham-palotába
Liner
2026-06-26 08:59
A brit király 2027 után is a Clarence House-ban marad, a palota ceremoniális központ lesz.
III. Károly a Buckingham-palota 2027-re tervezett felújításának befejezése után sem teszi azt elsődleges londoni rezidenciájává, így közel két évszázad után megszűnik a gyakorlat, hogy az uralkodó ott él. A király továbbra is a közeli Clarence House-ban marad, amely hosszú ideje szolgál londoni otthonául.
A 369 millió fontba kerülő, tízéves beruházás 2017-ben indult el, és a palota elöregedett elektromos hálózatának, csővezetékeinek és fűtési rendszerének cseréjét foglalja magában. A munkálatok kezdetén még az volt a terv, hogy a Buckingham-palota marad az uralkodó első számú londoni rezidenciája, ahogyan 1837 óta, Viktória királynő trónra lépésétől kezdve.
James Chalmers, a király pénzügyi felelőse és a privy purse kezelője közölte, hogy az épület továbbra is a hivatalos és ceremoniális események első számú helyszíne marad, beleértve a külföldi vezetők fogadását is. Szavai szerint „ez a monarchia központja marad, nemzeti épületeink koronája, és a királyi zászló büszkén lobog majd a tetőn, valahányszor Őfelsége Londonban tartózkodik”.
A palotában sem III. Károly, sem a néhai II. Erzsébet nem töltött éjszakát 2019 óta, ugyanakkor a király fenntart ott magánlakosztályokat, amelyek szükség esetén szállásként szolgálhatnak. Az épületet évente mintegy 700 ezren látogatják, és Chalmers szerint a jövőben a nyilvánosság számára is szélesebb körű hozzáférést biztosítanak, részleteket azonban nem közölt – adta hírül a Straits Times .
A király pénzügyeiről is új adatokat hoztak nyilvánosságra. Kiderült, hogy 2024–2025-ben 12,9 millió font adót fizetett, ez az első alkalom, hogy az összeget közzétették. Ezzel az Egyesült Királyság száz legnagyobb adófizetője közé tartozik.
A brit uralkodót törvény nem kötelezi jövedelemadó, tőkenyereség-adó vagy örökösödési adó fizetésére, ám III. Károly édesanyjához hasonlóan 1993 óta önként teljesíti ezt a kötelezettséget. A király 2023–2024-ben 11,7 millió font adót fizetett, 2022-es trónra lépése óta pedig több mint 30 millió fontot utalt be az államkasszába.
Az uralkodó magánjövedelme a Lancaster hercegség kiterjedt birtokaiból származik, amely 2025–2026-ban 25,2 millió font bevételt hoz számára, emellett egyéb befektetései is vannak. Az államtól is kap támogatást, az úgynevezett Sovereign Grant formájában, amely a személyzet, a királyi paloták és az utazások költségeit fedezi. Ez az összeg 2026–2027-ben 137,9 millió font lesz.
Chalmers közlése szerint 2027–2028-ban először csökkentik ezt a támogatást, mégpedig 100 millió fontra, „Őfelsége egyértelmű kívánságával összhangban”, és ez a szint 2031–2032-ig marad érvényben. Ez az összeg így is csaknem 60 millió fonttal magasabb annál, mint amennyi 2016-ban volt, amikor a finanszírozási képletet a palota felújításának fedezésére módosították. „Ez nem egy üres csekk” – fogalmazott Chalmers, hozzátéve, hogy garanciák biztosítják az arányosságot.
Vilmos herceg, a trón várományosa 2024–2025-ben 7,76 millió font adót fizetett. Hivatala azt is közölte, hogy egy bezárt börtönből származó 1,5 millió fontos bérleti díjat a helyi közösség javára irányított át. III. Károlyt és Vilmost egyaránt érte bírálat amiatt, hogy a hadseregnek, az egészségügyi szolgálatnak és iskoláknak számítanak fel bérleti díjat.