← Vissza

news.bsdnet.hu

100 ezer fős elbocsátás jöhet a Volkswagennél, egymás után zárhatják be a német gyárakat

Portfolio 2026-06-26 09:23
A lap információi szerint Oliver Blume vezérigazgató a következő öt évben jelentősen, mintegy 15 százalékkal csökkentené a beruházásokat, így azok összege valamivel több mint 130 milliárd eurót tenne ki. A magazin belső forrásai szerint Blume és Arno Antlitz pénzügyi igazgató gyökeres változtatásokra készül. Elképzeléseik alapján a névadó VW márkát, valamint az alkatrészgyártó egységeket leválasztanák a jelenlegi holdingstruktúráról, és önálló vállalatokká szerveznék át őket. A lap úgy tudja, hogy a Volkswagen középtávon több németországi gyárát is bezárhatja, így a hannoveri, a zwickaui és az emdeni üzemek mellett a konszernhez tartozó Audi neckarsulmi gyára is veszélybe kerülhet. A termelést azután állítanák le ezekben az egységekben, miután a jelenleg ott gyártott modellek kifutnak. A Volkswagen egyelőre nem kommentálta a lap értesüléseit. Az ügy releváns tényeit az illetékes szervek fogják megvitatni és jóváhagyni. Nem kívánjuk megelőzni ezt a folyamatot – közölte a csoport. A csoport igazgatótanácsa többször is hangsúlyozta, hogy jelenlegi üzleti modellünk jelenlegi formájában már nem működik minden márkánk esetében – tették hozzá, megjegyezve, hogy mind a csoport, mind az autóipar mélyreható átalakuláson megy keresztül. A mostani értesülés nem előzmény nélküli. A Volkswagennél évek óta tart a költségbázis lefaragása, de a folyamat 2024-ben fordult igazán komolyra. A cég már 2023 végén elindította a VW márka eddigi legnagyobb teljesítményjavító programját, amely 2026-ra 10 milliárd eurós eredményjavulást célzott. Ennek része volt az adminisztratív területek személyi költségeinek csökkentése, a részleges nyugdíjazási program kiterjesztése, valamint a létszámstop fenntartása. A konfliktus 2024 őszén eszkalálódott, amikor a Volkswagen már németországi gyárbezárásokat sem zárt ki, ami történelmi lépés lett volna a vállalatnál. A menedzsment akkor arra hivatkozott, hogy a német költségszint mellett a VW márka versenyképessége romlik, miközben az európai kereslet gyenge, a kínai verseny pedig egyre erősebb. A vállalat ezt követően felmondta a régi munkahelyvédelmi megállapodások egy részét is, ami a korábbinál közvetlenebbül nyitotta meg az utat a leépítések előtt. A hónapokig tartó, sztrájkfenyegetésekkel kísért tárgyalások végén 2024 decemberében született meg a nagy kompromisszum az üzemi tanáccsal és az IG Metallal. Ennek alapján a VW csoport németországi telephelyein 2030-ig több mint 35 ezer munkahely szűnik meg társadalmilag kezelt formában, a németországi gyártókapacitást pedig 734 ezer autóval csökkentik. A két szám közötti eltérést az magyarázza, hogy a Manager Magazin globális szintű munkahelymegszüntetésekről írt, míg a 35 ezer fő csak a németországi telephelyekre vonatkozik. A megállapodás középtávon évi több mint 15 milliárd eurós megtakarítást céloz, miközben a munkavállalók több évre lemondtak a béremelésekről és egyes bónuszokról. A megállapodás ugyanakkor formálisan kizárta a közvetlen gyárbezárásokat , ezért is érzékeny politikailag és munkaügyileg minden olyan újabb terv, amely német üzemek kifuttatásáról szól. Ebből a szempontból új információ, hogy a lap szerint megint felmerült a gyárbezárások lehetősége. A spórolás azóta sem állt meg a névadó VW márkánál. Az Audi 2025-ben 7500 németországi adminisztratív és fejlesztési munkahely leépítéséről állapodott meg, a szoftverfejlesztő Cariadnál is jelentős létszámcsökkentés indult, a Porsche pedig saját eredményromlása miatt kényszerült újabb költségcsökkentési lépésekre. A csoport 2026-ban már nagyjából 50 ezer németországi munkahely megszüntetésével számolt 2030-ig, miközben a menedzsment egyre nyíltabban beszélt arról, hogy a jelenlegi költségcsökkentési programok önmagukban nem elegendők. Forrás: Reuters Címlapkép forrása: Shutterstock A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Eredeti cikk megtekintése →