Orbán csak kölcsönzött, Kövér László viszont el is vette a műtárgyakat a múzeumoktól, van olyan is, amit máig nem találnak
HVG
2026-05-14 05:30
Kövér László elrekvirált több, mint 60 festményt a Nemzeti Múzeumtól, és Tisza István székét is, hogy utóbbi az Országház múzeumába kerüljön, de ő ült rajta múlt hétig. Stomfeld Aurál kanapéja pedig eltűnt a kulturális minisztériumból, de volt, amikor NKA pénzen vettek szalongarnítúrát az államtitkárnak - így bánt a NER az általa használt ezernél több múzeumi műtárggyal, van ameelyiket 25 éve nem adja vissza.
Egy ország nézte döbbenten Magyar Péter tárlatvezetéseit a hét elején. Az új miniszterelnök hétfőn élő adásban járta körbe a kormányfőként hivatalává avanzsált a Karmelita kolostor épületét, kedden pedig képeket, majd videót közölt a szintén a Várban található Belügyminisztérium belső tereiről, és bemutatta a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda luxusberendezését. Így a Tisza és a Fidesz választói is ledöbbenhettek azon, százmilliárdokból a válság közepén milyen luxust alakítottak ki az építészek és a belsőépítészek.
Amint az a videókon is látható volt, a luxus részben egy komoly műgyűjteményt jelent, olyan alkotásokból, amelyeknek múzeumokban lenne helye.
A HVG utánanézett, honnan származnak ezek a műtárgyak, és milyen kockázatot jelentenek, hogy a közintézményeink múzeumi műtárgyakkal vannak zsúfolva.
https://hvg.hu/itthon/20260512_magyar-peter-belugyminiszterium-luxuspalota-bejaras-vesziteni-megert
Csak a Szépművészeti Múzeumból és a szervezetileg hozzá tartozó Magyar Nemzeti Galérából 97 műtárgy szolgálja a Karmelita dekorációt, köztük Mednyánszky László, Márffy Ödön, Egry József, Kádár Béla, Paál László, Szinyei Merse Pál, Lotz Károly, Czóbel Béla, Benczúr Gyula, Vaszary János művei.
A képek kvalitásos alkotások, de jól látható, hogy Orbán Viktor lakberendezői az 1930-as éveknél közelebb nem merészkedtek a mai korhoz: nemhogy még élő művészek nem szerepeltek a kiszervezett kollekciókban, de olyan kortárs klasszikusok sem, mint a francia köztársasági elnök dolgozószobáját díszítő, magyar származású Hantai Simon alkotása. Ahogy a nemzetközileg ismert klasszikus modernek, mint minden magára valamit is adó nemzetközi modern gyűjteményben szereplő Moholy-Nagy, vagy Vasarely sem.
Így van ez a Nemzeti Múzeumból kölcsönzött 20 festmény esetében is, ezek a Történelmi Képcsarnokból származnak, valamennyi egykori, kizárólag a második világháború előtt működő miniszterelnököket, minisztereket ábrázol. Ezek között is van néhány jelentősebb alkotás, például Barabás Miklós Baross Gáborról, Benczúr Gyula Lónyay Menyhértről és Wekerle Sándorról készült portréi. (Cikkünk végén olvasható a 117 műalkotás listája.)