← Vissza

news.bsdnet.hu

"Bajban van a fideszes propagandagépezet"

Klubrádió 2026-06-26 11:16
A korábbi propagandagépezet összeomlása rendkívül gyors, ami jelentős különbség a korábbi politikai-gazdasági helyzetekhez képest – véli Hermann Veronika, médiakutató. Úgy látja, hogy a kormányközeli "nemzeti tőkésosztály" nem mutatja azt az érdeklődést, hogy saját pénzből fenntartsa ezeket a médiatermékeket. Új ablakban 2026. június 26. Reggeli gyors - részlet 26.06.26. Hermann Veronika 08:00 00:00 Közleményben jelentette be a Mediaworks, hogy 2026. augusztus 1-jétől megújul a Magyar Nemzet és több megyei napilap is, melyek a következők: Békés Megyei Hírlap, Délmagyarország, Észak-Magyarország, Fejér Megyei Hírlap, Hajdú-bihari Napló, Kelet-Magyarország, Napló, Petőfi Népe, Somogy Megyei Hírlap, Tolnai Népújság, Új Dunántúli Napló, Új Néplap. A megújulás ebben az esetben azt jelenti, hogy a lapok a jövőben hetilapként jelennek meg, és szombatonként jutnak el az előfizetőkhöz. A kiadó minden előfizetőjét levélben tájékoztatja. „Elképesztően gyorsan amott össze ez a birodalom, tehát nincs az a stratégiai, gazdasági szemlélet, amit például Simicska Lajos még a G-nap előtt tudott képviselni. Úgyhogy én őszintén szólva jelenleg nem látok sok esélyt arra, hogy valaki megfinanszírozza ezt a propagandagépezetet, vagy annak bizonyos részeit. Már csak azért sem, mert ha megnézzük, akkor ugye a NER utolsó teljes évét több mint 14 milliárd forintos vesztességgel zárta például a MediaWorks, úgyhogy nem tudnak igazából a piacról megélni” – mondta a Reggeli gyors pénteki adásában Hermann Veronika , médiakutató, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszék adjunktusa. Megjegyezte, amikor a közpénzekből finanszírozott rendszer lehetősége beszűkül, kiderül, hogy ezeknek a médiumoknak nehéz önállóan fennmaradniuk. „Akkor, amikor már elzáródott a közpénzcsap, és valamilyen más forrást kellene találni, ami nem a piacról való megélés, mert úgy tűnik, hogy az nem fog nekik menni, akkor bajban van a gépezet, illetve a Mediaworks maga is.” A kutató azt is vitatja, hogy valódi jobboldali vagy konzervatív sajtóról lenne szó; inkább állami propagandagépezetként értelmezi ezeket az intézményeket. A beszélgetés kitér a még működő médiumokra is. Az Index példáját különlegesnek tartja, mert a márka ismertsége és látogatottsága miatt esélye lehet egy középre pozicionáló átalakulásra. A TV2-nél is tapasztalt eltolódást mérsékeltebb irányba, míg a HírTV várhatóan továbbra is őrzi adedigi szerepét. Az Origo esetében viszont kevésbé lát esélyt a hiteles irányváltásra, mert az elmúlt években erősen kötődött a kormányzati propagandához, és a márkája is sérült. A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a lapszemle meghallgatásához, kérjük, lépjenek át a  klubradio.hu -ra.)
Eredeti cikk megtekintése →