Kapitány István rendkívüli kérésére váratlan helyről érkezett magyarázat: drámai dolgot tettek a magyarok a légkondikkal
VG
2026-06-26 13:25
Június 19-étől mindössze 48 óra alatt megduplázódott a légkondicionálók hűtési üzemmódját használó otthonok aránya, miközben a külső hőmérséklet 26,7 Celsius fok fölé emelkedett. Bár az adat egyetlen cégtől, a klímaberendezéseket is forgalmazó Daikintól származik, a megállapítás jó eséllyel más gyártók berendezéseire is érvényes. A mérési eredményeket a cég Onecta alkalmazása adta, amely klímákat és hőszivattyúkat vezérel.
A Daikin közleménye szerint a hirtelen váltást a klímák bekapcsolása mellett az okosvezérlési funkciók használata is jól mutatta: az appon keresztüli programozott időzítés és távvezérlés használata négy nap alatt kilencszeresére nőtt. Az okosvezérlési funkció támogatja a villamoshálózati csúcsok elkerülését is.
Június első napjaiban az Onecta használóinál a hűtési arány még nagyjából 11 százalék körül alakult, 24-én már 58 százalék volt. A pontos fogyasztás természetesen függ
„Az inverteres hőszivattyús klímák nyáron, hűtés közben lényegesen kevesebb energiát igényelnek, mint amennyit megtakarítanak télen, a fosszilis fűtés kiváltásával, ami a költségeken is meglátszik. Ha egy háztartás évi 2200 köbméter gázzal oldotta meg a fűtést (ez egy konvektoros fűtésű lakás átlagos fogyasztása), akkor a 2022. augusztus 1-jétől érvényes rezsiárak mellett mintegy 530 ezer forint volt a gázszámlája, míg ugyanez a fűtés levegő–levegő hőszivattyús rendszerrel körülbelül 75 ezer forintból volt megoldható. Vagyis 455 ezer forintot takarított meg” – idézi a közlemény Pécsi Istvánt, a Daikin Hungary Kft. lakossági üzletágvezetőjét.
Kapitány István arra buzdította a lakosságot, hogy elsősorban 18 és 21 óra között csökkentsük az áramfogyasztást. Hűtsük inkább éjszaka vagy a hajnali órákban az otthonunkat! Ehhez azért hozzátehetjük, hogy éjszakára amúgy is kibírhatóvá hűl a levegő, hajnalban pedig kifejezetten kellemes, vagyis akkor pont felesleges még hűteni is a lakást. Ráadásul a Daikin által becsült hűtési költség aligha szorítja rá a klímával rendelkező háztartásokat arra, hogy éppen akkor ne használják a berendezésüket, amikor arra a legnagyobb szükség van. Viszont a környezettudatos és felelős gondolkodású lakosságra nyilván lehet hatni egy ilyen kéréssel.
A miniszter a többi, nagyobb energiaigényű eszköz használatának a korlátozását is kérte. Való igaz, az elektromos autó töltése kényelmesen átütemezhető az éjszaka későbbi óráira, ahogyan a mosó- és mosogatógépeké is. Határ szabható a laptopok szabadidős célú használatának is.