← Vissza

news.bsdnet.hu

Kapu Tibor miniszteri megbízást kapott a magyar űrprogram átalakítására

ATV 2026-06-26 13:54
A Tisza-kormány által újjászervezett Magyar Űrügynökséget Kapu Tibor, az ország második kutató űrhajósa fogja vezetni. Az Euronews beszámolója szerint a hírt Tanács Zoltán tudományos és technológiai miniszter jelentette be az asztronauta kilövésének első évfordulóján a Millenárison. A miniszter elmondta: „Az űrtevékenység az egyik legfontosabb feladat, befektetés a jövőbe”. Tanács Zoltán arról is beszélt, hogy a kormányváltást követően sokakban felmerült a kérdés, hogy mi a fontosabb: tízmilliárdokat elkölteni arra, hogy egy magyar ember feljusson a világűrbe, vagy az, hogy megfelelő egészségügyi ellátást, közlekedési infrastruktúrát és fizetéseket kapjanak az állampolgárok. A tárcavezető azonban úgy látja, hogy megfelelő gazdálkodás esetén nem kell választani, mert jutni fog elég pénz mindenhova. A Hunor megbízatása 2026 végén lejár, addig Kapu Tibor fogja vezetni a szervezetet. Az ő feladata az lesz, hogy olyan mértékben szervezze át az űrügynökség működését, hogy azt ne legyen érdemes bezárni. Ehhez azonban új űrstratégiára és űrtörvényre is szükség van. Bár az EU közös szabályozáson dolgozik, a Tisza ezt megelőzné. A Tanács szorosabb együttműködést szorgalmazna a magyar űriroda és az Európai Űrügynökség között, ugyanakkor hangsúlyozza: Magyarországnak olyan űrügynökségre van szüksége, amely a gazdaság egészét segíti, például a kis- és középvállalkozások bevonásával és megbízásokhoz juttatásával.
Eredeti cikk megtekintése →