← Vissza

news.bsdnet.hu

Németh Lajos: Már felettünk a hőkupola, vasárnaptól brutális forróságra kell számítani

Magyar Nemzet 2026-06-26 14:14
Rövidesen tetőzik a kánikula Magyarországon. A következő napokban egyre erősebb hőségre kell felkészülni, amelynek hátterében az úgynevezett hőkupola áll. A hőkupola-jelenséggel kapcsolatban megkérdeztük Németh Lajos meteorológust, aki lapunknak elmondta: bár a kifejezés viszonylag új, maga a meteorológiai jelenség ismert. Ez a hatalmas kiterjedésű, Afrika térségéből származó, a júniusi napsütés hatására még inkább felforrósodott és megrekedt légtömeg most nemcsak a Kárpát-medence, hanem Európa jelentős részének időjárását meghatározza – emelte ki a meteorológus, hozzátéve, hogy a hőkupola kialakulásához az is kell, hogy ne legyen olyan erőteljes áramlás, ami „kisöpörné“ azt. Németh Lajos felidézte, hogy a jelenség az elmúlt napokban Nyugat-Európában okozott rendkívüli hőséget. Spanyolországban helyenként 45 fokot is mértek, Franciaországban pedig 43–44 fokos értékekkel dőltek meg a korábbi rekordok. A meteorológus szerint a hőkupola már jelen van térségünkben, azonban a legmelegebb időszak még csak ezután következik. A forró légtömeg központja várhatóan vasárnap és kedd között helyeződik Magyarország fölé, ekkor több helyen is elérheti a hőmérséklet a 40 Celsius-fokot. A szakember emlékeztetett arra is, hogy Magyarországon az eddigi legmagasabb hőmérséklet 41,9 Celsius-fok volt, amelyet 2007 júliusában mértek. Németh Lajos arra is felhívta a figyelmet, hogy a tartós hőség elsősorban az időseket és a kisgyermekeket veszélyezteti, ugyanakkor az extrém erős UV-B sugárzás mindenki szervezetét megterheli. A hőkupolát ugyanis száraz levegő kíséri, ezért kevés felhő képződik, ami tovább növeli a napsugárzás intenzitását. Mint fogalmazott, a klíma ugyan „szükséges rossz”, de az ilyen szélsőséges időjárási helyzetekben akár életet is menthet.
Eredeti cikk megtekintése →