← Vissza

news.bsdnet.hu

Kritizálták a BYD-t, többé nem városi tanácsnokok

Magyar Hang 2026-06-26 14:08
Állítsa be, hogy a Magyar Hang cikkeit mindig az elsők között lássa a Google keresőben! Napirendre sem vette a BYD-nek járó kedvezmény eltörlésének kérdését a szegedi polgármester frakciója és a Fidesz a pénteki közgyűlésen. Az alpolgármester szerint nem a gyárnak, hanem a területnek jár a kedvezmény. A javaslatot benyújtók tanácsnoki pozícóját pedig megszüntette Botka László, átalakítják a bizottságok struktúráját is. „Semmiféle adókedvezményben és támogatásban se részesülhessen Szegeden és az országban se az, aki nem tartja tiszteletben a hatályos magyar jogszabályokat, a környezetvédelmi előírásokat! Számunkra nincs fontosabb a magyar emberek egészségénél és biztonságánál. Akik a szabályokat megszegik, büntetést érdemelnek, nem pedig kedvezményeket, sok milliárd forintos támogatásokat! Ezért egyetértek azzal a szegedi közgyűléshez benyújtott javaslattal, ami megszüntetné a BYD-nak nyújtott milliárdos építményadó-kedvezményt” – hiába írta ki ezt a Facebook-oldalára Stumpf Péter, a Tisza szegedi országgyűlése képviselője, a város közgyűlése még csak napirendre sem vette az Összefogás Szeged Jövőjéért Frakció javaslatát. Azt akarták elfogadtatni, hogy Szeged vonja vissza a BYD öt évre szóló építményadó kedvezményét, mert álláspontjuk szerint olyan cégnek ez nem jár, amely nem tartja be a szabályokat. Mint lapunk cikksorozatából is kiderült, amióta a kínai elektromos autógyár megkezdte a szegedi építkezését, sorra derülnek ki a szabályszegések és a törvénysértések. Többek között az autógyár az építkezés folyamán többször is semmibe vette a környezetvédelmi engedély előírásait. Emiatt az egészségre veszélyes  vegyianyagok kerültek a Szeged környéki szántóföldekre. Arról is készült független jelentés, hogy a BYD számos munkavédelmi előírást is súlyosan megszegett. Beszámoltunk arról is, hogy eddig két haláleset került nyilvánosságra az építkezésről, utoljára pedig arról számoltunk be, hogy több alvállalkozó is leállt a munkavégzéssel, mert nem fizették ki őket. Botka Lászlóék frakciója leszavazta a napirendre vételt, a fideszes képviselők tartózkodtak, így egyelőre nem lett folytatása az ügynek. A polgármester azzal érvelt, hogy a kérdést meg kell vitatni Kapitány István gazdasági és energetikai miniszterrel: ha szerinte is vissza kell vonni a kedvezményt, akkor a közgyűlésnek lehet dolga a kérdéssel. (A kormány nevében korábban a Facebookon vélemény alkotó Stumpf Péter álláspontjáról nem ejtett szót.) Nagy Sándor alpolgármester a Facebook-oldalán, majd a közgyűlésen is kifejtette, hogy az önkormányzat nem adott adómentességet a BYD-nak. Hiszen egyedi adókedvezmény sem a magyar, sem az európai jog alapján nem adható. Mint írta, 2023 szeptemberében a közgyűlés egyhangú döntéssel nem a BYD számára, hanem a 300 hektárosra tervezett ipari park területére biztosított ideiglenes építményadó-mentességet. Hozzátette, ekkor még a BYD nem döntötte el, hogy Magyarországra, azon belül pedig Szegedre hozza beruházását. Annyi volt biztos, hogy ipari park létesül a területen.Az Összefogás Szeged Jövőjéért Frakció érvelése szerint azonban amikor az adómentességet megkapta a BYD, még növekvő iparűzési adóbevétellel számolt a városi költségvetés, ez viszont nem valósult meg. Az ötéves időszakra több milliárd forint adót kelletne fizetnie a gyárnak, ettől a pénztől esik el a város. Szorosan az ügyhöz tartozik, hogy sürgősségi indítvánnyal a közgyűlés kezdete előtt csütörtök délután jelent a város honlapján a városvezetés előterjesztése arról, hogy megszüntetik a város tanácsnoki pozícióit. Érdekes módon az Összefogás Szeged Jövőjéért Frakció két tagjának, Mihálek Edvinnek és Fodor Antalnak is volt ilyen pozíciója, azoknak, akik leghangosabbak voltak a javaslat ügyében, és rendszeresen kritizálják a BYD-t illetve ennek kapcsán a városvezetés hozzáállását. Ezt pedig Botka László és a Fidesz frakciója meg is szavazta pénteken. „Nyilvánvaló, hogy miért. Kritizáltam a városvezetést a BYD kapcsán, sokáig befelé, az utóbbi időben pedig nyíltan is. Nem tartottam helyesnek azt, ami történt, számtalanszor jeleztem, hogy a városnak ki kell állnia a lakosság érdekei mellett, számon kell kérni a céget” – írta Facebook-oldalán Mihálek, aki évek óta a város zöld tanácsnoka. Fodor Antal, aki tegnapig családpolitikai, szociálpolitikai és sportügyi feladatokért felelős tanácsnok volt, erre azt írta Facebook-oldalára, a tanácsnoki tisztség megszüntetése a BYD felé való hűség demonstrálása a polgármester részéről. Fodor Antal lapunknak azt mondta, a tanácsnoki pozíciók megszüntetése csak egy kicsinyes bosszú, mert nem jelent igazi hatalmat vagy többletszavazatot. „Az előterjesztésnek azonban van egy olyan része is, ami megborítja a jelenlegi bizottsági struktúrát. Jelenleg öt bizottság működik a közgyűlés mellett. Ebben jelenleg hat képviselő és három külső bizottsági tag, azaz szakértő ül. A polgármester arra tett javaslatot, hogy ezt vegyék le öt képviselő-négy szakértő arányra. Ez azt jelenti, hogy szeptembertől minden bizottságból elvesznek egy képviselőt. A polgármester javaslatát a Fidesz megszavazta, így egyértelmű, a mi frakciónkból választanak majd. Ezzel Botka László utat nyitott a Fidesz hatalomba való visszatérésének a városban. Innentől kezdve a Fidesz egyenrangú partnerként tárgyal a polgármesterrel” – tette még hozzá.
Eredeti cikk megtekintése →