← Vissza

news.bsdnet.hu

Részben visszatér Budapestre a CEU

HVG 2026-06-26 15:06
„A CEU-ból egy kétkampuszos egyetem lesz, amely Bécsben és Budapesten egyaránt diplomát adó programokat fog folytatni” – mondta Rév István történész, a Közép-európai Egyetem (CEU) Történelem tanszékének professzora a Klubrádiónak a CEU 35. születésnapját ünneplő kerekasztal-beszélgetés után. Rév elmondta: a CEU 2024-ben kérelmet nyújtott be azért, hogy budapesti egységét kutatóhelyként ismerjék el. Ez azért volt fontos, hogy Európán kívüli kutatókat is hosszabb időre Magyarországra tudjanak hívni. A kérelmet végül csak az országgyűlési választás után, április 28-án bírálta el kedvezően az Oktatási Hivatal, amely engedélyezte azt is, hogy harmadik országból jövő kutatókat hívjanak meg, akik vízummal hosszabb időt tölthetnek Magyarországon – tette hozzá. A CEU április 24-én még azt közölte , hogy az egyetem campusa Bécsben marad, míg budapesti telephelye a jövőben is fontos szerepet játszik kutatási tevékenységeinkben. Binaifer Nowrojee, a Soros György által alapított Nyílt Társadalom Alapítványok (OSF) elnöke a múlt héten pedig a Die Pressének úgy nyilatkozott : sosem számolták fel teljesen budapesti részlegüket, de a választás utáni új helyzetben még kérdés, hogy az intézmény ki akarja-e bővíteni kínálatát a magyar fővárosban. Erről saját maga hozza meg a döntést – jelezte, hozzátéve, hogy a bécsi polgármesternek nem kell aggódnia amiatt, hogy máshová teszik át a székhelyüket. https://hvg.hu/360/20260620_remeljuk-az-uj-magyar-kormannyal-a-dezinformacios-kampany-veget-er-mondja-a-nyilt-tarsadalom-alapitvany-elnoke Az Orbán-kormány 2017-ben vezette be a felsőoktatási törvénynek azt a módosítását, amely végül a Soros György alapította Central European University (CEU) elűzéséhez vezetett . Feltételül szabták ugyanis, hogy csak olyan intézmény működhet itthon és adhat külföldi oklevelet, amely a saját hazájában is oktat. Amikor pedig a nemzetközileg elismert CEU megpróbált megfelelni a kifejezetten ellene kitalált feltételnek, a kormány azt nem ismerte el, és nem volt hajlandó aláírni a megállapodást New York állammal. A CEU 2018 végén jelentette be, hogy amerikai akkreditációjú képzéseit kénytelen Bécsbe költöztetni, mivel Budapesten már nem tudja jogszerűen folytatni azokat. A magyarországi campus ugyanakkor nem zárt be teljesen: kutatási tevékenység, konferenciák, valamint egyes – diplomát nem adó – oktatási programok tovább működtek. Nyitókép: HVG / Túry Gergely
Eredeti cikk megtekintése →