← Vissza

news.bsdnet.hu

Új főispánokat nevezett ki Magyar Péter hét vármegye élére

Telex 2026-06-26 17:46
Új főispánokat nevezett ki Magyar Péter hét vármegye élére – derült ki a pénteki Magyar Közlönyből. A miniszterelnök határozata főispánok kinevezéséről címet viselő határozat szerint a vidék- és településfejlesztési miniszter javaslatára vezető főispánná nevezték ki, 2026. június 29-ei hatállyal. Magyar Péter májusban arról beszélt , hogy szakítani szeretnének azzal a rendszerrel, hogy a főispánok politikai kinevezettek, a Tisza-kormányban valódi közszolgák lesznek. Középtávon pedig az egész kormányhivatali rendszert átalakítják, megszűnnek majd a vármegyék, a kormányhivataloktól pedig több hatáskör elkerül, és szakszervekhez kerül át – mondta akkor Magyar. A Fidesz-kormány 2022-ben határozta el, hogy a kormánymegbízottak főispánok lesznek, ezzel pedig 75 év után ismét visszakerül a magyar közjogi rendszerbe az egyik legősibb magyar tisztség. Az indokolás szerint erre azért volt szükség, mert „a főispán kifejezés visszaépítése a magyar jogrendbe lehetőséget teremt arra, hogy a mai magyar közigazgatás több szállal kötődjön a kommunizmus előtti magyar államigazgatás fogalmi készletéhez és ezáltal az ezeréves magyar államiság alkotmányos hagyományai e formában is továbbéljenek”. A főispános átnevezést egyébként még a Fidesz-szavazók többsége is elutasította.
Eredeti cikk megtekintése →