Magyar Péter huszonhét helyettes államtitkárt felmentett, ötvenhármat kinevezett
HVG
2026-06-26 19:36
Magyar Péter miniszterelnök 13 minisztériumban 27 helyettes államtitkárt mentett fel, 53 újat nevezett ki, 11 főtisztviselőt pedig átvett az Orbán-kormánytól. A péntek esti Magyar Közlönyben megjelent határozatok a tárcák vezetőinek javaslatára születtek.
Egy ilyen felmentési és kinevezési hullám már lezajlott június 13-án , akkor Magyar Péter 41 helyettes államtitkár felmentését és 36-nak a kinevezését tette közzé, egyúttal egy rendeletmódosítással 2,1 millióról 2,5 millió forintra emelte a fizetésük felső határát.
Az Orbán-kormányban távozásakor 124 helyettes államtitkár dolgozott, és úgy látszik, most se lesznek sokkal kevesebben. Ez elvben a politikai változásoktól független kormánytisztviselői beosztás, a gyakorlatban azonban főleg egy ilyen nagy kormányváltásnál várható volt, hogy sok személyi mozgás lesz. Ahol pedig Magyar Péter megtartott – sőt helyettesből államtitkárrá elő is léptetett a köztársasági elnök útján – valakit, mint Nemcsok Dénest a Vidék- és Településfejlesztési Minisztériumban, az tiltakozást is kiváltott .
Igaz, erre Magyar Péter miniszterelnök azt válaszolta, hogy mindenkit a munkája és nem a múltja alapján ítélnek majd meg.
A mostani változtatások során rendezték azok helyzetét, akikről májusban nem intézkedtek. Többen voltak, akik mostanáig még kapták a fizetésüket a régi vagy egy átnevezett minisztériumban, de rendezetlen státusszal – közülük többet most mentettek fel véglegesen.
A Belügyminisztériumból két helyettes államtitkárt mentettek fel, és egyet neveztek ki, akinek a neve már korábban kiszivárgott : Szántó Dávid volt sportriporter Kálnoki Kis Attila sportállamtitkár mellé kerül.
Az Egészségügyi Minisztériumból ketten távoznak és négyen érkeznek.
Az Élő Környezetért Felelős Minisztériumból négyen távoznak, kilencen érkeznek, de Dér Ádám, Szabó Csilla és Rentz Tamás Ádám a régi Agrárminisztériumból is megmarad, Szőke Balázst pedig, aki a régi Energiaügyi Minisztériumban dolgozott, ide helyezték át.
A korábbi Nemzetgazdasági Minisztériumban volt a legtöbb helyettes államtitkár. Közülük hatan a mostani Gazdasági és Energetikai Minisztériumban is ott maradnak, öten távoznak, és hét további új főtisztviselő érkezik.
Az Igazságügyi Minisztériumból két fő megy, egy érkezik.
A Közlekedési és Beruházási Minisztériumból egy főt felmentettek, egy maga mondott le, és egyet neveztek ki.
A Külügyminisztériumba kapott új kinevezést Csaba Gábor, aki 2022-től a Kulturális és Innovációs Minisztériumban dolgozott.
A Miniszterelnökségről egy főt mentettek fel.
Az Oktatási és Gyermekügyi Minisztériumból ketten távoznak, négyen érkeznek, és ott marad a Pintér-féle Belügyminisztérium közoktatási területéről az oda tavaly visszakerült Sipos Imre, aki nem azonos a Nagy Ervin államtitkár által előadóművészetekért felelős helyettes államtitkárként bejelentett, színészi és rendezői múltú Sipos Imrével . Ez utóbbi szintén szerepel a hivatalos lapban, de az új kinevezettek között.
A Pénzügyminisztériumból hárman távoznak, egy új ember érkezik, továbbá átveszik Nagy Márton volt tárcájától Adorján Richárdot , aki a költségvetésért volt felelős.
A Szociális és Családügyi Minisztériumból ketten távoznak, kilencen érkeznek, és négyen maradnak a Belügy korábbi szakterületéről.
A Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztériumból hárman távoznak és tizenketten érkeznek, köztük a már említett „másik” Sipos Imre.
A Vidék- és Településfejlesztési Minisztériumból ketten távoznak, egy fő pedig érkezik.
https://hvg.hu/itthon/20260626_magyar-kozlony-miniszterelnok-kinevezes-foispan-het-megye
Nyitókép: HVG / Cabrera Martin