Végleg kivezetik a védett üzemanyagárakat! – Akár 150 milliós büntetést is kaphatnak a trükköző benzinkutak
Blikk
2026-06-26 19:33
Szombaton hivatalosan is hatályba lép a védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvény, miután a friss jogszabály feketén-fehéren megjelent a pénteki Magyar Közlönyben. A hivatalos indoklás szerint a nemzetközi energiapolitikai helyzet végre javulást mutat, így már abszolút nem indokolt a benzin és a gázolaj hatósági árainak fenntartása.
Pataki Gréta
Newsroom újságíró
Ezeket látta már?
A kormány azonban nem engedi el teljesen a gyeplőt , a törvény kiköti, hogy a kereskedelempolitikáért felelős miniszter a jövőben bármikor jogosult lesz újra rendeletben maximalizálni a tankolás költségeit. Erre akkor kerülhet sor, ha a piaci viszonyok hirtelen olyan radikálisan és aránytalanul megváltoznak, ami már azonnali állami beavatkozást igényel a fogyasztók védelmében – írta az MTI .
A kabinet kőkemény szigort ígér azoknak az üzemeltetőknek, akik a jövőbeni esetleges ársapkákat megpróbálnák kijátszan i. A jogszabály szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) árgus szemekkel ellenőrzi majd a kutakat.
Ha egy benzinkút megszegi a hatósági árakra vonatkozó miniszteri utasításokat, elképesztő büntetési tételekre számíthat. Az adóhatóság 100 ezer forinttól egészen 150 millió forintig terjedő gigabírságot szabhat ki a szabályszegőkre. Ha valaki visszaesőként, ismételten elköveti a jogsértést, a NAV könyörtelenül beperelheti, és legfeljebb fél évre be is zárathatja az érintett benzinkutat.
Az erre vonatkozó büntetőpasszusok a kihirdetést követő 16. napon lépnek majd hatályba.
A törvény külön fejezetben tér ki az ország biztonsági kőolajkészletére is. Ezt a stratégiai tartalékot kizárólag a miniszter külön rendelete alapján lehet majd megnyitn i és felhasználni baj esetén.
A miniszter pontosan meghatározhatja, milyen ütemben és célra szabadítható fel a benzin , ráadásul az ország működését garantáló kiemelt felhasználóknak (például a mentőknek, hatóságoknak) elsőbbségi hozzáférést biztosíthat. A jogszabály arra is lehetőséget ad, hogy a kormány rögzítse azt a maximális árat, amin a készleteket később kötelezően vissza kell pótolni a tárolókba. A már korábban felszabadított biztonsági készletek kiürítésére viszont még a korábbi, az eljárás indításakor érvényes szabályok vonatkoznak majd .
üzemanyagár