Szombattól megszűnik a hatósági üzemanyagár Magyarországon
Index
2026-06-26 19:54
Szombaton hatályba lép a védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvény, miután a jogszabály megjelent a pénteki Magyar Közlönyben . Az árak megállapításáról és a behozott kőolaj és kőolajtermékek biztonsági készletezéséről szóló törvényt módosító törvény szövege szerint
a nemzetközi energiapolitikai helyzet javulásával indokolt az üzemanyagokra vonatkozó hatósági árak megszüntetése.
A módosítás a hatósági ár kivezetésén túl lehetőséget ad a kereskedelempolitikáért felelős miniszternek, hogy a későbbiekben rendeletben állapítsa meg a benzin és a gázolaj hatósági árát. Erre a piaci viszonyok állami beavatkozást igénylő, aránytalan megváltozása esetén lesz lehetősége a miniszternek, a fogyasztók érdekeinek védelmére figyelemmel.
A jogszabályban rögzítik, hogy az állami adó- és vámhatóság ellenőrzi a hatósági árak megtartását. Ha valaki megsérti a miniszteri rendeletet, az adóhatóság rá 100 ezer forinttól 150 millió forintig terjedő bírságot szabhat ki, ismételt jogsértés esetén pedig legfeljebb fél évre be is zárathatja a benzinkutat. A törvény erre vonatkozó passzusai a kihirdetést követő 16. napon lépnek hatályba.
A biztonsági kőolajkészletet a miniszter rendelete alapján lehet felhasználni. A rendeletben a miniszter meghatározhatja a felhasználás célját, ütemét, és az ország működését biztosító felhasználók részére a felszabadított biztonsági készlethez elsőbbségi hozzáférést engedhet, emellett meghatározhatja a visszapótlásnál alkalmazható legmagasabb árat.
A már felszabadított biztonsági készletek felhasználására az eljárások megkezdésekor hatályos jogszabályokat kell alkalmazni – számolt be róla az MTI.
Mint írtuk , szombaton megszűnik a közmédia több vezető tisztségviselőjének megbízatása is, miután a médiatörvény módosítása pénteken megjelent a Magyar Közlönyben. Emellett hét vármegye élén cserélődik a főispán június 29-étől.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)