Nagy Ervin bejelentései: régi kollégáját nevezte ki az előadóművészetek élére, ők a helyettes államtitkárok - fotó
Blikk
2026-06-26 20:26
Nagy Ervin kultúráért felelős államtitkár bejelentette, hogy Sipos Imre színész-rendező tölti be az előadóművészetekért felelős helyettes államtitkári pozíciót. A két művész közös múltra tekint vissza, hiszen együtt végeztek a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, és több színházi produkcióban is dolgoztak együtt. Nagy szerint Sipos kinevezése garancia arra, hogy a hazai előadóművészet megfelelő kezekbe kerül. További két helyettes államtitkárt is kinevezett.
Ferencz Evelin
Újságíró (Sztárvilág)
Ezeket látta már?
A bejelentést Nagy Ervin a Facebook-oldalán tette közzé, ahol méltatta Sipos Imre szakmai tapasztalatát és vezetői képességeit. Mint írta, az előadóművészetekért felelős helyettes államtitkári posztra olyan embert keresett, aki nemcsak a színpadon, hanem a kulisszák mögött is otthonosan mozog, és pontosan ismeri a szakma kihívásait .
Újabb fordulat történt az NKA-t érintő ügyben. Nagy Ervin kedden a közösségi oldalán azt közölte, hogy a NAV őrizetbe vette a „Hankó-botrány” hat érintettjét.
"Évtizedes színművészeti és rendezői tapasztalattal rendelkezik, ráadásul olyan neves intézmények művészeti és prózai tagozatának vezetéséért felelt, mint a Kecskeméti Nemzeti Színház vagy a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház. Imre vezetői alkalmasságát szakmai felkészültsége mellett kiemelkedő stratégiai menedzsmentképessége is alátámasztja. Ez a fajta sokoldalúság számomra garancia arra, hogy a hazai kulturális élet és az előadóművészet a legjobb kezekbe kerül. Sok sikert és eredményes munkát kívánok, Imre! Üdvözöllek a csapatban!" - tudatta Ervin a bejegyzésében.
Nem sokkal később, egy újabb posztban tájékoztatott az államtitkár arról, hogy ki lesz a jövőben az irodalomért és közművelődésért felelős helyettes államtitkár: Berg Juditot választotta erre a pozícióra.
"Juditot a legtöbb családnak és olvasónak valószínűleg nem kell hosszan bemutatni. A kortárs magyar gyerekirodalom egyik legmeghatározóbb alkotója, látja és érti a magyar könyvpiac, a kiadók és a kortárs szerzők mindennapi helyzetét. Az elmúlt két évtizedben olyan komplex kulturális projekteket menedzselt, amelyek komoly szervezői és stratégiai látásmódot igényelnek. Emellett az olvasásnépszerűsítés terén végzett elhivatott munkája alapvető fontosságú lesz a jövőre nézve, hiszen a magyar irodalom és a könyvszakma támogatásához olyan gyakorlatias, a szakma sűrűjéből érkező vezetőre van szükségünk, mint Judit, aki képes hidat képezni az alkotók és az államigazgatás között" - írta ki az írónőről.
Megjegyezte, "az irodalom mellett Judit felel az egyik legfontosabb, a mindennapjainkat közvetlenül érintő területért, a közművelődésért is". A kultúra szerinte nem egy elvont fogalom, és nem korlátozódhat a városi polgárságra.
"A közművelődés a nemzet megtartó ereje, a helyi közösségek motorja, amely többek között hatással van a nemzet kultúrához való viszonyára, a mentális egészségére és társas kapcsolataira egyaránt. Érdemes tehát ezt a területet komplexitásában érteni és fejleszteni, amire Juditot abszolút alkalmasnak tartom. Sok sikert kívánok a munkájához!" - olvasható a Facebook-oldalán.
A zeneművészetért felelős helyettes államtitkári kinevezést Popa Gergely kapta. Ervin róla úgy fogalmazott, hogy Gergely a pályafutása során a zenei szféra szinte minden területét megismerte.
"Amikor a zeneművészeti helyettes államtitkár kérdése került terítékre biztos voltam abban, hogy olyan személyre lesz szükség, aki pontosan ismeri a színpad és a menedzsment kihívásait. Gergely muzsikus családból származó hegedűművész, aki az elmúlt évtizedekben a szakma szinte minden lépcsőfokát végigjárta. A Magyar Állami Operaház zenekari igazgatójaként, valamint a Savaria Szimfonikus Zenekar vezetőjeként már bizonyította, hogy képes nagy múltú intézményeket a hagyományok tiszteletben tartásával, de a modern kor követelményei szerint megújítani. A zenei intézményrendszer megerősítését, valamint az évtizedek óta megoldatlan szakmai és működési problémák kezelését kiemelt feladatnak tekintjük, ezért a zeneművészet területe a rendszerváltás óta most először helyettes államtitkári szintű képviseletet kap a kulturális kormányzatban. Eredményes és sikeres munkát kívánok a pozíciójához!" - kívánt sok sikert Popának.
A színész-politikus május 24-i kinevezése óta több változást is bejelentett a kulturális tárcán belül. Három új helyettes államtitkárságot hozott létre, amelyek az előadóművészet, a zeneművészet, valamint az irodalom-közművelődés területeire fókuszálnak. Az államtitkár korábban több interjúban is kritikát fogalmazott meg az előző kormányzati ciklus kultúrpolitikájával kapcsolatban, különösen Vidnyánszky Attila tevékenységét illetően .
Nagy Ervin