Évi 4,4 napot hiányzik egy átlagos brit munkavállaló - ezek a legfőbb okok
HR Portál
2026-05-06 12:20
A brit statisztikai hivatal (ONS) legfrissebb adatai szerint 2025-ben sem csökkent a betegség miatti hiányzások száma, így a munkavállalók átlagosan továbbra is 4,4 napot maradnak távol a munkától. A szakértők szerint ez komoly figyelmeztetés a munkáltatóknak, hogy a munkaerő egészségi állapotának javítása továbbra is kritikus feladat.
A brit statisztikai hivatal (ONS) jelentése alapján a betegségi hiányzási arány 2025-ben 2,0% volt, ami megegyezik az előző évi adatokkal. Ez azt jelenti, hogy munkavállalónként átlagosan4,4 munkanap esett ki, ami nemzetgazdasági szinten összesen 148,8 millió elvesztegetett munkanapot jelent. A Royal Society for Public Health (RSPH) szerint az adatok azt mutatják, hogy az Egyesült Királyságban a munkáltatóknak nem sikerült érdemben javítaniuk a dolgozók egészségi állapotán.
A statisztikák rávilágítottak, hogy bizonyos csoportok körében az átlagosnál magasabb a hiányzási arány.A legtöbb betegszabadságot a nők, az idősebb munkavállalók és a tartós egészségügyi problémákkal küzdők vették igénybe.Szintén átlag feletti hiányzás jellemezte a részmunkaidősöket, a közszféra alkalmazottait, valamint a gépkezelőket és összeszerelőket.
A felmérés részletesen kitért a betegségek típusaira is, amelyek miatt a dolgozók kiestek a munkából:
Érdekes különbségek mutatkoztak a hierarchiában is: míg a vezetők és igazgatók hiányzási aránya csupán 1,0% volt, addig a fizikai munkát végző gépkezelők körében ez a szám 3,3%-ra emelkedett. Regionális szinten London teljesített a legjobban (1,2%-os arány), amit a szakértők a munkavállalók fiatalabb életkorával és a magasan képzett álláshelyek koncentrációjával magyaráznak.
Nem tapasztaltunk előrelépést a munkaerő egészségi állapotának javításában. Az egyenlőtlenségeket a szakpolitikai döntések, a munkahelyi gyakorlatok és az határozza meg, hogy mennyire élvez prioritást a jóllét a munkásévek során.
Asli Atay, a Lancaster University Work Foundation munkatársa szerint a stagnáló adatok aggasztóak, különösen annak fényében, hogy kutatásuk szerinta munkavállalók 67%-a betegen is bemegy dolgozni, mert nem engedheti meg magának a kiesést. Bár az Egyesült Királyságban 2025. április 6-tól már a betegség első napjától jár a törvényes betegszabadsági díj (SSP), annak mértéke (heti 123,25 font) továbbra is az egyik legalacsonyabb Európában. A szakértők szerint a kormánynak és a munkáltatóknak is többet kellene tenniük azért, hogy a dolgozók valóban ki tudják pihenni magukat, amikor betegség sújtja őket.
Forrás:Personnel Today