← Vissza

news.bsdnet.hu

Nyílt levélben kérik a közgazdászok Kapitány Istvánt, hogy törölje el a benzin védett árát

Index 2026-05-15 06:26
Anyílt levélaláírói szerint ráadásul a védett ár a leggazdagabbaknak kedvez, mert a lakosság leggazdagabb tíz százaléka mintegy tízszer annyi üzemanyagot fogyaszt, mint a legszegényebbek 10 százaléka, így előbbiek tízszer akkora támogatást kapnak, mint az utóbbiak. Ehelyett szerintük egy szociális támogatási rendszerre lenne szükség. Tizenkét közgazdász nyílt levélben kérte agazdasági és energetikai minisztert, hogy minél előbb vezesse ki az üzemanyagok védett árát, és emelje vissza a benzin jövedéki adóját az árkorlátozás előtti szintre, ármaximálás helyett pedig szociális kompenzációval segítse a rászorulókat. A levél aláírói között szerepelt valamint Aláírta továbbá Mint írták, az üzemanyagárstop és adócsökkentés félrevezeti a lakosságot, mivel azt a képzetet kelti, hogy a nemzetközi folyamatokat az állam mindig megállítja az országhatáron, bármi történik is. Arra is felhívták a figyelmet – az Európai Bizottság megállapításával összhangban –, hogy az iráni háború energiaárakra gyakorolt hatása nem csak rövid, átmeneti jelenség, a háború folytatódása és esetleges eszkalációja pedig további hiányhoz és akár hordónkénti 200 dolláros olajárhoz vezethet (a háború előtt ez hatvan dollár körül volt). A védett árral az aláírók szerint az a legnagyobb probléma, hogy egy ilyen időszakban az üzemanyag-fogyasztás növelésére ösztönöz, amikor azt csökkenteni kellene. Az alacsonyan rögzített magyar nagykereskedelmi ár miatt ráadásul nem éri meg a külföldi kereskedőknek kőolajterméket behozni, ezért nagyrészt leállt az import. A Levegő Munkacsoport és az aláírók személyes álláspontja szerint újra fennáll a veszélye, hogy egyre több benzinkút be fog zárni, a benzinárstop kivezetése után pedig drágább lesz az üzemanyag, mint a védett ár nélkül lett volna –ahogy az 2022-ben is történt. Kövesse az Indexet Facebookon is!
Eredeti cikk megtekintése →