← Vissza

news.bsdnet.hu

Nukleáris meghajtású, elektromos sínágyúval felszerelt csatahajó lesz a USS Defiant, az első Trump-osztályú hadihajó

Raketa 2026-05-15 14:07
Az Egyesült Államok Haditengerészete által május 11-én publikált tervek szerint Amerika jelentős összegeket fordít az úgynevezett Golden Fleet (Aranyflotta) fejlesztésére, ami az ország “tengeri fölényét” hivatott biztosítani, ennek keretében pedig sok más beruházás mellett 15 darab Trump-osztályú csatahajót is beszereznek az elkövetkező 30 évben. Az első megrendelésre 2028-ban lehet számítani, de a hajó, a USS Defiant feltehetőleg csak 2036-ban áll szolgálatba. A USS Defiant és az utána következő Trump-osztályú hadihajók különlegessége lesz, hogy nukleáris meghajtással működnek majd, vagyis a jelenleg nagy ritkaságnak (jóformán nemlétezőnek) számító nukleáris csatahajók csapatát erősítik. Bár a nukleáris meghajtás megszokott a tengeralattjárók vagy anyahajók/repülőgép-hordozók körében, de a csatahajókkal más a helyzet, jelenleg az egyetlen aktív szolgálatban lévő nukleáris hajtású csatacirkáló az orosz Admiral Nakhimov, amelynek felújítását tavaly fejezték be. Eredetileg a Trump-osztályú flottát sem reaktorok hajtották volna, de az elképzelések változtak - a Haditengerészet vezetője, Daryl Caudle admiráliselmondása szerinthatalmas hiba volt a hidegháború után lemondani a nukleáris felszíni hadihajók fejlesztéséről. Az atommeghajtás előnye, hogy sokkal több, illetve hosszabb ideig kitartó energiát biztosít a hajó számára, ami így az üzemanyag-ellátás pótlásának gondja nélkül tud üzemelni, emellett az egyre nagyobb teljesítményű fegyverrendszerek számára is bőséges energiát nyújt. A Trump-osztályú hajókra is számos különleges fegyvert terveznek telepíteni a hagyományosabb fegyverrendszerek mellett: a fedélzeten helyet kap majd egy-egy elektromossínágyú(railgun), valamint lézeres irányított energiájú fegyverek is, a rakéták között pedig nukleáris és hiperszonikus rakéták is megtalálhatóak lesznek. A USS Defiant és társai ennek megfelelően nem tartoznak majd a Haditengerészet legolcsóbb beszerzései közé: a The War Zonebeszámolójaszerint egy-egy hajó ára 17 milliárd dollár (5200 milliárd forint) körül mozog. A teljes Aranyflottafejlesztésére2027-ben várhatóan 65,8 milliárd dollárt különítenek el. Nem az Egyesült Államok az egyetlen ország, ahol a nukleáris felszíni hajók készítése terítékre került: Kínában már készül aType 004, egy leendő repülőgép-hordozó, ami valószínűleg a hatalmas Ford-osztályú hajóknál (aminek első tagja aUSS Gerald R. Ford) is nagyobb kapacitású lesz. (Fotó: U.S. Navy) USS Gerald R. Ford - a világ legnagyobb és legdrágább hadihajója egy “valóságos technológiai csoda”A nukleáris meghajtású anyahajó most érkezett Horvátországba, de már megy is tovább.
Eredeti cikk megtekintése →