← Vissza

news.bsdnet.hu

Magyar Péternek képzelte magát több beteg is – bizarr dolgokról beszélt egy pszichoterapeuta

Blikk 2026-05-08 11:01
Egy pszichoterapeuta szerint a választási kampány hónapjai alatt olyan mértékben hatotta át a politika az emberek mindennapjait, hogy az már a pszichiátriai betegek téveszméiben is megjelent. A szakember úgy látja, a választás után most egy nehéz lelki alkalmazkodási időszak következhet sokak számára. Nagy Levente Newsroom újságíró Ezeket látta már? Spányik András a24.hu-nakadott interjújában arról beszélt, hogy a választási kampány és a politikai feszültség komoly lelki terhet jelentett sok ember számára, különösen az idősebb korosztályban. Mint mondta, a kampány hajrájában a pszichiátriai osztályokon is látványosan megjelentek a politikával átszőtt pszichózisok és téveszmék. A szakember szerint idősebb kollégái már korábban figyelmeztették arra, hogy nagy politikai fordulatok idején erősödnek a téveszmés tünetek. „A pszichiátriai osztályon nagyon sok olyan beteg volt, akinek a pszichózisa, a különböző téveszméi politikai jellegűek voltak, főképp akkor, amikor a kampány a tetőfokára hágott” – fogalmazott. Arra a kérdésre, hogy ez azt jelentette-e, hogy a betegek most nem Napóleonnak, hanem Orbán Viktornak képzelték magukat, Spányik úgy válaszolt: „Meg Magyar Péternek! Tényleg, több olyan betegem is volt, akikMagyar Péternek képzelték magukat.” A pszichoterapeuta szerint a politikai kommunikáció rendkívül mélyen beépült az emberek mindennapi gondolkodásába. „Látszott, hogy a közbeszédet minden szinten átjárta a háborús uszítás, a propaganda, a félelemkeltés, a politikusoknak a mesehősszerűen mitikus karaktergyártása” – mondta. Hozzátette, hogy a politika sok ember számára már nem egyszerű közéleti kérdésként jelent meg, hanem személyes fenyegetésként. „Nagyon mélyre hatolt a politika, és átható volt, ahogy a közvetlen életünket fenyegette és érintette” – fogalmazott. Spányik András az interjúban arról is beszélt, hogy a választás után egy új lélektani szakasz következik. Szerinte jelenlegsokan idealizálják a politikusokat: „Magyar Péter a jó, Orbán Viktor a rossz, a gonosz. Győzött a jó, népmesei pillanat van.” A pszichoterapeuta szerint azonban ezt hamarosan felválthatja a kiábrándulás és az ambivalencia időszaka. „Ezután az ambivalencia korszaka következik, ami a realitást is magával hozza. Sokak számára kiderül majd, hogy nemcsak előnyei,hanem hátrányai is vannak Magyar Péternek.” A szakember úgy látja, az egészséges társadalmi működéshez elengedhetetlen, hogy az emberek képesek legyenek egyszerre pozitív és negatív érzéseket is megélni a vezetőikkel kapcsolatban. „Terápiában mindig gyanús, amikor egy páciens magasztal, és csak pozitívat mond, mert az nem reális” – mondta, majd hozzátette: ezt a jelenséget a pszichológiában „hasításnak” nevezik. Spányik szerint az érett személyiség egyik ismérve az, hogy képes együtt élni az ambivalenciával. „Skandináv országokban is nagy viták vannak, de nem a jó és a rossz, hanem különböző nézőpontok között” – fogalmazott. Magyar Péter
Eredeti cikk megtekintése →