Európának saját operációs rendszer? A KDE 1,3 millió eurós támogatást kapott
IT Business
2026-05-15 17:12
A KDE projekt öt hónap múlva ünnepli fennállásának 30. évfordulóját, de már most kapott egy korai születésnapi ajándékot: 1 285 200 eurót Németország Szuverén Technológiai Alapjától (Sovereign Tech Fund, STF).
A KDE csapatának már vannak elképzelései arról, mire fordítják az összeget, és a projekt köszönőközleménye néhány példát is említ:
„A befektetést a KDE alapinfrastruktúrájának strukturális megbízhatóságának és biztonságának megerősítésére használjuk fel, beleértve a Plasmát, a KDE Linuxot, valamint a kommunikációs szolgáltatásokat biztosító keretrendszereket.”
Nem ez az első alkalom, hogy a Sovereign Tech Fund támogat ilyen projekteket. 2023-ban 1 millió eurót adott a GNOME-nak, majd 2024-ben a FreeBSD-t és a Sambát is finanszírozta.
Azóta Donald Trump megkezdte második amerikai elnöki ciklusát, és az európai digitális szuverenitás iránti törekvés jóval sürgetőbbé vált. Természetesen gyorsan növekszik az érdeklődés az európai szervezetek amerikai felhőszolgáltatóktól való eltávolodása iránt. Kisebb léptékű példaként Wimer Hazenberg digitális művész nemrég arról írt, hogyan költöztette teljes digitális infrastruktúráját Európába. A Financial Times pedig ezen a héten jelentette meg „Élet amerikai technológia nélkül” című cikkét. Ebben arról írnak, hogy Nicolas Guillou, a Nemzetközi Büntetőbíróság bírája amerikai szankciók célpontjává vált, és gyakorlatilag kizáródott mindenből, ami amerikai vállalatok termékeire épült.
Tavaly októberben a The Register hasonló problémákról számolt be Karim Khan, a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze esetében is, amikor arról írt, hogy az ICC lecserélheti a Microsoft Office-t. (Néhány hónappal ezelőtt a Microsoft elismerte, hogy szóvivője bizonyos „pontatlanságokat” közölt az ügyben.) Úgy tűnik, Khan nem volt egyedül.
Az ICC jelenleg az OpenDesk rendszerre áll át, amelyet a német ZenDIS szervezet fejleszt. Ezek azonban alkalmazások és szoftvercsomagok, nem operációs rendszerek – vagyis nyitva hagyják a kérdést, hogy milyen alap operációs rendszer fusson alattuk. Ez azt jelenti, hogy azok a szervezetek, amelyek jelentős beruházásokat hajtottak végre Windows-alapú infrastruktúrába (és rendelkeznek a Windows támogatásához szükséges intézményi tudással), egyelőre megtarthatják azt, miközben új eszközökre térnek át.
Ez azonban túl lassú azok számára, akik mielőbb szeretnének megszabadulni az amerikai operációs rendszerektől. Múlt havi hír, hogy a francia Digitális Ügyek Igazgatósága (DINUM) Linux bevezetését tervezi.
Mostanra több részlet is napvilágot látott arról, hogyan valósíthatják ezt meg. Ahelyett, hogy teljesen új disztribúciót építenének – például a KDE Linuxhoz vagy a tavaly bemutatott Fedora-alapú EU OS javaslathoz hasonlóan –, a DINUM egy Nix konfigurációt készít, amelyből egyszerűen generálható egy teljesen testre szabott immutable (kb. rögzített: a rendszer fontos részei nem változtathatók) operációs rendszerkép.
Az alap rendszerkép neve Sécurix. A projektoldal szerint ez egy biztonságos munkaállomásokhoz tervezett operációs rendszer-alap, amelyet az ANSSI – a francia kiberbiztonsági hatóság – információs rendszerek biztonságos üzemeltetésére vonatkozó ajánlásai alapján terveztek.
Forrás: https://www.theregister.com