← Vissza

news.bsdnet.hu

Orbán Viktor: Kiváló állapotban adtuk át Magyarországot, nem félek az elszámoltatástól

Index 2026-05-16 08:44
Orbán Viktor aMagyar Nemzetnekadott interjút, amelyben többek között miniszterelnökségének főbb eredményeiről beszélt, de kitért a választási vereség feldolgozására, a Tisza-kormány első megnyilvánulásaira, valamint a jobboldal megújulásának útjára is. A volt miniszterelnök kiemelte, hogy ismeri az ellenzéki létet, de nem ez határozza meg. Szerinte a küldetése ugyanaz maradt, és a politikát szolgálatnak tekinti. Minden választási vereség más, de ellenzékben abból indul ki, hogy kormányzását Magyarország elmúlt száz évének legsikeresebb korszakának tartja. Felsorolta a Fidesz-kormány elért eredményeit, és úgy véli, erre könnyen lehet ellenzéki politikát építeni. Most a mindenki által elismert nemzeti vívmányokat kell megvédeni. A Fidesznek és a teljes nemzeti oldalnak egy jól és szorosan szervezett, kormányzó politikai közösségből előbb erős ellenzéki mozgalmat, később esélyes kormánypárti pozíciót kell építenie −fogalmazott Orbán Viktor. A Tisza-kormány liberálisnak nevezte, majd leszögezte, hogy „az egész országnak látnia kell, hogy tigrisek vagyunk, nem nyulak”. A volt kormányfő szerint más irányba indult el Magyar Péter kormánya, liberális gazdaságpolitika jön, „a társadalmi ügyekkel foglalkozó miniszterek a Soros-féle nyílt társadalom eszményét képviselték, amit liberális demokráciának neveznek. A gyermekvédelem az LMBTQ-lobbi kezébe került, a nemzeti oktatást progresszív, liberális oktatáspolitika váltja fel. Mindez komoly irányváltást jelez”. Ezzel szemben újra kiemelte, hogy a Fidesz Magyarországot kiváló állapotban adta át, majd ismét felsorolta az általa legfontosabbnak tartott eredményeket. Azonban ha az új kormány nem irányváltásban gondolkodik, hanem egyszerűen csak továbbmegy az úton, sikeres lehet. De ismétlem: az előjelek aggasztók. A választással kapcsolatban megjegyezte, hogy a negyven év felettiek körében a Fidesz nyert, de a fiatalok 75 százaléka ellenük szavazott, ezért ennek megértését nevezte a következő időszak legfontosabb feladatának. Úgy véli, hogy a fiatal nemzedék politikai kultúrája a nyugat-európaihoz hasonul, ezért az elemzés nem állhat meg Magyarország határainál. Orbán Viktorszerint két üzenet küzdött egymással a választáson, amely közül a Fideszé negyven felett működött, alatta nem. „A fiatalok mást akartak, mint amit mi kínáltunk, és más vezetőtől várták. Nemcsak az üzenetünket, engem sem fogadtak el”. Hozzátette, hogy a fiatalok másik ajánlatra szavaztak, mert azt nézték, „ki ígér fölé, ki ad új perspektívát”. Az ellenzéki munkáról közölte, hogy az innováció nem maradhat el, de először a frakciót kell rendbe tenniük, a kormány támogatása helyett hatékony ellenzéki szerepre készülnek. A képviselőik csaknem felét kicserélték, az ő nemzedéke hátralépett. Ezt követően a pártszervezet működési formáját kell meghatározniuk, amely június 13-án a kongresszussal zárul. Az új mozgalomban számítanak minden publicistára, politikusra és influenszerre, akikre számíthatnak a nemzeti oldal új felállásában. A nemzeti együttműködés rendszeréről elmondta, hogy az volt a cél, hogy a nemzet különböző érdekcsoportjai egymással, az ország javára működjenek együtt, ennek középpontjában pedig a nemzeti szuverenitás állt, erre építettek fel egy gazdasági és társadalmi rendszert. Úgy kalkuláltak, hogy öt parlamenti ciklus alatt végezték volna el teljes egészében ezt a munkát. Az új kormányfő személyeOrbán Viktor szerint problémás, és a magyar demokrácia komoly teszt előtt áll. Vele szembenGulyás Gergelyfelé azt az elvárást fogalmazta meg, hogy a polgári, kormányképes Fideszt jelenítse meg, vagyis „ha a mostani kormány befuccsol, van kipróbált és bevált alternatíva”. A volt miniszterelnök elmondta, az elszámoltatástól egyáltalán nem tart, nyitott könyvként élete életét, ezért áll „minden bolházás elé”. Ugyanakkor megjegyezte, hogy több olyan vezetőt is lát az új kormány háza táján, akik az elmúlt 16 évben a Fidesszel együtt dolgoztak. Szerinte a hatalom el akarja hallgattatni a jobboldali nyilvánosságot, a Balásy-ügy nem elszámoltatás, hanem hidegvérű politikai akció. Nem értett egyet azzal, ahogy a Tisza-kormány a sajtóval bánik, valamint felháborítónak tartja, hogyan beszélnek Sulyok Tamás köztársasági elnökkel. Orbán Viktor arról is elmondta véleményét, mit csinált volna másként, a célokat helyesnek vélte, de a fiataloknak vonzó kampányt kellett volna csinálni. Ezúttal sem mulasztotta el hangsúlyozni, hogy ugyan a választók húzták a Tisza Pártot, de a Soros-hálózat, Brüsszel és a multinacionális cégek tolták. A volt miniszterelnök nem jól harcoltak, ezért vereséggel fizették meg ennek árát. Szerinte a „Soros-hálózat megkapta a miniszterelnöki hivatalt, a gyermekvédelmet és az oktatást, Brüsszel minden kívánságát teljesítik, a háborúban az ukránok oldalára álltunk, és a magyarok pénze is megy Ukrajnába”. ANemzeti Kulturális Alappalkapcsolatban elmondta, hogy nem volt stabil a kultúrpolitika az elmúlt 16 évben. Folyamatos vita zajlott arról, hogy milyen produkciót kell támogatni, állítása szerint mindkét oldalt támogatták, mégis őket támadták. Az európai uniós pénzek hazahozatalát Orbán Viktor mitológiának, dajkamesének hívta, a fiatalokkal elhitette az új kormány, hogy „Brüsszel egy jóságos mikulás, aki puttonyában pénzt hoz Magyarországra”. Ezzel szemben azt mondta, hogy ez a pénz a magyaroké, amelyet elvenni nem lehet, csak visszatartani. Kiemelte, hogy az előző hét éves ciklust nem zárták le még Brüsszelben, és az alatt Magyarország nem kapja meg a pénzt, addig nem lesz új költségvetés, ezért nem stratégiai hiba engedményeket tenni. A Fidesz-szavazótáboráról közölte, hogy a nemzeti oldal két részből áll: a polgári középből és a jobboldalból, ezt azonban nem tudta egyesíteni. Előbbit Novák Katalin és Varga Judit tartotta volna egyben, de őket „semlegesítették”, ezt az oldalt így a Tisza Párt szerezte meg magának. Emiatt a szélen, a radikálisoknál kell kezdeni az újjáépítést, illetve a falvakból és a külvárosokból indulnak ki. Továbbá meg kell érteniük a fiatalok világát, és újra egyesíteni a jobboldalt a polgári középpel. (Borítókép: Orbán Viktor 2026. áprils 28-án. Fotó: Németh Kata / Index) Kövesse az Indexet Facebookon is!
Eredeti cikk megtekintése →