← Vissza

news.bsdnet.hu

Újabb százmilliókat találtak, amelyek Mága Zoltán körénél landoltak

Index 2026-05-16 08:57
A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) adatai szerint a tárca 2022 és 2026 között összesen3,3 milliárd forinttal finanszírozta Mága Zoltánújévi koncertjeit és turnéit. A támogatások mértéke az évek során drasztikusan megugrott: míg 2022-ben 200 millió forintot költöttek a produkciókra, addig 2025-ben és 2026-ban ez az összeg már évi 900–900 millió forintra emelkedett. Ez a keret az NKA teljes pályázható éves költségvetésének mintegy a harmadát teszi ki. A háttérben zajlóNKA-botránymiatt − amely során egy ideiglenes kollégium milliárdokat osztott szét a kormány holdudvarához tartozó zenészek között −Krucsainé Herter Anikó, a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) főigazgatója már szigorú elszámoltatást és ellenőrzést ígért a kiosztott 17 milliárd forint miatt. ATelexáltal megszerzett hivatalos NKA-dokumentumok szerint a pénzcsapok Mága Zoltán legbelső környezetéhez vezetnek. Földházi Balázs (Mága asszisztense és projektmenedzsere) idén március 18-án alapított Zenei Kör Művészeti Kft. nevű mikrovállalkozása egyedi miniszteri döntéssel azonnal 500 millió forint támogatást kapottHankó Balázstól a „A magyar zene összeköt” koncertsorozatra. A költségvetésből Földházi saját munkadíja 18 millió, a megbízási díjak 67 millió, míg a PR- és marketingköltségek 50 millió forintot tesznek ki egy olyan turnénál, amelynek az interneten semmilyen nyoma sincs. A turnét ráadásul papíron már március 1-jén elindították, két héttel a cég tényleges megalapítása előtt. A célállomásokként megjelölt kistelepülések (például Tarpa, Kaba) művelődési házai ráadásul technikailag alkalmatlanok egy ekkora volumenű produkcióhoz. Dr. Auer Éva, Mága Zoltán ügyvédje egy másik cégen keresztül szintén 500 millió forintos NKA-támogatáshoz jutott. Auer és Földházi között személyi összefonódás is kimutatható egy korábbi baromfitenyésztő cég átvételével kapcsolatban. A dokumentumok alapján a Mágáékhoz áramló források már az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) idején is bőségesek voltak. A „100 Templom Jótékonysági Koncertsorozatra” 2019-ben 350 milliót, majd 2022-ben újabb 500 millió forintot kaptak. A támogatási kérelmet benyújtó zenésztárs, Zsoldos Béla az akkori államtitkárnak, Fekete Péternek írt levelében nyíltan elismerte, hogy a koncerteken politikai hálát adnak a Kormánynak, és a közönségnek osztogatott Best of CD-k átadásakor is külön hangsúlyozzák, hogy a lemezek a kormány segítségével valósultak meg. A jótékonyságinak beállított koncertek így a választási kampányokban közvetlen reklámfelületet biztosítottak a helyi fideszes képviselőjelölteknek. A Telex összesítése szerint a bizonyítható állami támogatások így állnak össze: Ez összesen közel 5,4 milliárd forint közpénz, ám a tényleges összeg egy korábbi, csaknem egymilliárdos elbírálatlan igény miatt ennél még magasabb is lehet. (Borítókép: Mága Zoltán 2025. augusztus 15-én. Fotó: Szollár Zsófi / Index) Kövesse az Indexet Facebookon is!
Eredeti cikk megtekintése →