← Vissza

news.bsdnet.hu

Lovász László a Krausz-alapítvány százmilliárdjairól: érthető a szerződés felmondása, de a célok hasznosak

Magyar Hang 2026-05-16 08:48
s Mint azt lapunktegnap feltárta, alig két hónappal a választás előtt a Hankó Balázs vezette Kulturális és Innovációs Minisztérium 261,7 milliárd forintot (és több százmillió forintnyi működési finanszírozást) adott a Nobel-díjas Krausz Ferenc által vezetett Élvonal Alapítványnak. Az alapítvány kekvaként tavaly novemberben jött létre, és deklarált céljai között a tehetséggondozás, illetve a legkiválóbb magyar tudományos kutatások támogatása szerepel. Ugyanakkor senki mással nem kell egyeztetnie a magyar tudományfinanszírozásban példátlanul magas összeg elköltéséről. Cikkünk nyomán – miután lapunk rákérdezett egy tegnapi sajtótájékoztatón –megszólaltMagyar Péter miniszterelnök is, aki előbb a szerződés felülvizsgálatát ígérte, majd néhány órával később a Facebookon bejelentette amegállapodás felbontását, sőt a már kifizetett több mint 22 milliárd forint visszafizetését kérte az alapítványtól. Az alapítvány ezután nyílt levelet küldött a miniszterelnöknek, amelyben „párbeszédet” sürgettek, és a kuratóriumukban lévő Nobel- és Abel-díjas tudósokat lobogtatták. A kuratórium egyik tagja az Abel-díjas matematikus, Lovász László, az MTA korábbi elnöke. A444 megkerestea kutatót, aki elmondta a lapnak, hogy „az alapítványnak megítélt és most visszavont támogatás céljai egytől-egyig hasznosak, így bár érthető, hogy a kormány az eddigi szerződést felmondja, de a programot fontos lenne valamilyen formában folytatni, erre a pénzre nagy szüksége van a magyar tudománynak”. Lovász elmondta, hogy a kuratórium tagjaként tudott a több mint 260 milliárd forintos finanszírozásról. A tárgyalásokon azonban nem volt jelen, és bár kaptak költségvetési tervet, azzal érdemben nem foglalkoztak, így azt sem tudja megítélni, hogy a támogatás összege mennyire indokolt. „Azt sem tudom, hogy magát az összeget ki határozta meg, hogy Krausz kért ennyit, vagy hogy volt, de ezek nem olcsó dolgok” – mondta Lovász László. A tudományos utánpótlás támogatását, illetve a kiemelt tudományágak fejlesztését továbbra is fontosnak tartja. „Nagyon remélem, hogy ezeket a szempontokat valamilyen formában az új kormány is figyelembe veszi, és építenek arra a munkára, amit Krausz Ferenc ebbe az elmúlt évben beletett. Az rendben van, hogy a kormány felbontja ebben a formában a szerződést, de jó lenne, ha tárgyalnának arról, hogy mi legyen, és ebben az alapítványnak az eredményeit is jó lenne használni” – fejtette ki az MTA korábbi elnöke. A Magyar Hang tudományos újságírója. Biológusként doktorált, Marie Curie-ösztöndíjasként kutatott az Egyesült Királyságban, majd az újságírásra váltott. A tudományos újságírásban létező összes jelentős díjjal, közöttük az Akadémiai Újságírói Díjjal is kitüntették.
Eredeti cikk megtekintése →