Júliusra lépéskényszerbe kerülhet a Tisza-kormány az üzemanyag-árstop miatt, nagy drágulásra kell számítani
Index
2026-05-17 07:38
AzMfora hét elején számolt be arról, hogy aMol értesítést küldött a benzinkutaknak, miszerint elfogyott az olcsóbb árakat biztosító stratégiai tartalék, ezért a dízelt vásárló kiskereskedőket már csak hatósági áron tudta kiszolgálni.
A lap szerdán beszélt olyan benzinkút-tulajdonossal is, akinek a nagykereskedő a megrendelését sem igazolta vissza.
Csütörtökön viszont újabb fordulat következett be a történetbe, ugyanis a kormányülés után, deKapitány István gazdasági és energetikai miniszter külön készletintézkedését megelőzőena Mol arról értesítette a partnereit, hogy újra elérhetővé vált a stratégiai tartalékból származó, MSZKSZ jelöléssel megkülönböztetett normál dízel és normál benzin. Az így forgalomba kerülő üzemanyagot a töltőállomások már nyereséggel tudják értékesíteni, így átmenetileg csökkent annak a kockázata, hogy a benzinkutak csődbe mehetnek, és a kistelepülések lakói csak távolabbi városokban juthatnak benzinhez.
A stratégiai dízeltartalékok nagy részét a magyar piac ugyanakkor már felélte, és az Mfor elemzése szerint meglepő lenne, ha az olcsóbb tankolás még hónapokon át fennmaradhatna. Ennek két oka van. Egyrészt a mostani árstruktúra mellett import gyakorlatilag nem érkezik az országba. Másrészt a Mol sem tudja teljes kapacitással kiszolgálni a hazai igényeket, mert a Dunai Finomítóban történt korábbi baleset miatt nem termel a normál szinten.
A lap szerint, ha az új kormány ragaszkodik az árstophoz, érdemes lenne átgondolni a teljes rendszert, hiszen a jelenlegi formában a magasabb jövedelmű autósok élvezik a kedvezmény legnagyobb részét, miközben a szociálisan rászorulóknak ez kevésbé célzott támogatás. Az Mfor javaslata szerint havonta lehetne kibocsátani az érvényes forgalmival rendelkező autósoknak egy 40 liter kedvezményes áru üzemanyagot érő kupont a DÁP-on vagy a tárhelyen keresztül, amivel a kedvezmény tarthatósága tervezhetőbbé válna, a szociális szempontok valamennyire érvényesülnének, és a takarékosság is ösztönözhető lenne.
A magyar kormány előtt egy másik út is állna, amelyet több régiós ország is választott. Ez a célzott jövedékiadó-csökkentés. A közel-keleti feszültségek által okozott világpiaci áremelkedésre reagálva Csehország, Szlovénia és Bulgária is ehhez az eszközhöz nyúlt. A Weekly Oil Bulletin adatai alapján így a magyar benzinár-helyzet régiós szinten romlott – hét uniós tagállamban a védett árnál is alacsonyabb a benzin, ezek többsége régiós szomszéd (Lengyelország, Csehország, Szlovénia, Bulgária).Az üzemanyagárak rögzítése után a magyar dízel hosszú időn át a legolcsóbbak között volt Európában, ám a friss adatok szerint hat országban már olcsóbban lehet tankolni, mint Magyarországon, a dízel esetében pedig ugyanaz a négy állam vezet az olcsóságban.
A globális olajpiacon eközben jelentős drágulás zajlott le az elmúlt napokban, miután az amerikai–iráni konfliktus által generált geopolitikai feszültség és a Hormuzi-szoros lezárásával kapcsolatos bizonytalanság továbbra is fennáll. Az áremelkedést Donald Trump amerikai elnök bejelentése is fűtötte, aki szerint Kína amerikai olajat fog vásárolni. Időközben a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) májusi jelentésében arra figyelmeztetett, hogy a közel-keleti kínálati sokk miatt a globális olajpiac 2026-ban jelentős hiánnyal nézhet szembe, a finomítói kapacitás csökkenése és a készletek kimerülése pedig további áringadozásokhoz vezethet a nyári időszakban.
Az Mfor Üzemanyagár-figyelőjének várakozása szerint Magyarországon és általában európai szinten érdemi hiányra nem kell számítani, az árak ugyanakkor tartósan magasan maradhatnak. A lap értékelése szerint a következő hetekben a Tisza-kormány még nem szünteti meg a rögzített árakat, a piaci árak ellenben a jövő héten ismét emelkedni fognak, ami azt jelenti, hogy minél tovább marad érvényben az árstop, annál nagyobb sokkot okozhat a feloldása.
(Borítókép: Képünk illusztráció! Fotó: Papajcsik Péter / Index)
Kövesse az Indexet Facebookon is!