← Vissza

news.bsdnet.hu

Ezért okosabb felhívni valakit, mint üzenni neki

Raketa 2026-05-17 07:10
Miközben a saját telefonszámukhoz sokan érzelmileg is kötődnek, mások számát egyre kevésbé tudják észben tartani – derült ki többek között a távközlés világnapja alkalmából készült országos reprezentatív kutatásából. A Yettel kutatása többek között azt vizsgálta, hogy a magyarok mennyire ragaszkodnak a telefonszámukhoz, akár racionális, akár emocionális okokból. A lakosság fele szerint a netes hívások és chat appok terjedésével sem csökken a hagyományos hívás jelentősége, és szinte minden válaszadó megtartaná a jelenlegi hívószámát egy esetleges szolgáltatóváltás esetén is. 10-ből 7 válaszadó szerint a számuk megváltoztatása rengeteg ügyintézéssel járna, mert sok hivatalos és személyes helyen is megadta. Emellett a magyarok fele érzelmileg is ragaszkodik a telefonszámához, ami a kitöltők háromnegyede szerint „nem csak egy szám”. Ugyanakkor bár a saját számunkhoz kötődünk, másokét már nem jegyezzük meg: mindössze tízből négy válaszadó tudna fejből felhívni több ismerőst vagy családtagot. Tehát a hívás továbbra is a legerősebb kommunikációs forma, ami azért is van előnyben az írásos, chates üzenetekkel szemben, mert telefonon ritkábban adódnak félreértések. A magyarok a legtöbb személlyel még mindig főként hívásban tartják a kapcsolatot, különösen – tízből kilencen – a szülőkkel, illetve a más családi viszonyokban. A baráti körben viszont a szöveges egyeztetés dominál, a hívás itt kizárólag a 45 év felettiek, és főként a férfiak körében népszerűbb. Az SMS-t és a videohívást a legtöbben célzottan a gyermekeikkel vagy párjukkal való kapcsolattartásra tartják fenn. Élesek a generációs különbségek: míg a chat a 18–26 éveseknél a legnépszerűbb, a hanghívás pedig a 45 év felettiek sajátja. A legfiatalabb korcsoport 48%-a már tudatosan inkább üzenetet ír telefonálás helyett, az 54 év felettiek 36%-nál viszont ennek pontosan a fordítottja igaz. Az írásbeli kommunikáció a tapasztalatok szerint kockázatosabb: több konfliktussal, időveszteséggel és kellemetlenséggel jár, mint a hangalapú beszélgetés. Míg telefonálásnál csak tízből négyszer kellett utólag magyarázkodni az elhangzottakkal kapcsolatban, az írásos üzeneteknél tízből hat volt ugyanez az arány. A Yettel megbízásából készült kutatás 800 fő online megkérdezésével zajlott 2026. április 9. és 13. között. A minta reprezentatív a 16-65 éves magyar lakosságra életkor, nem, régió és településtípus szerint. További részleteketittésitttalálsz a kutatásról. (Fotók: Unsplash)
Eredeti cikk megtekintése →