Szalay-Bobrovniczky Kristóf szerint évek óta készítették elő a 4ig 1311 milliárd forintos szerződését
Telex
2026-05-17 14:02
Már csak a te 1%-od hiányzik!
Szalay-Bobrovniczky Kristóf volt honvédelmi miniszter szerint a 4ig-vel kötött gigaszerződés nem választási kérdés, hanem szakmai, és nagyon hosszú évek óta zajló előkészítő folyamat eredménye. A volt minisztera HírTV-nek adott interjújábanazt mondta: a szerződés tárgya egy összkormányzati vezetésirányítási, digitalizációs rendszer kiépítése és integrálása.
Az Orbán-kormány Honvédelmi Minisztériuma a választások előtt1311 milliárd forint értékű keretszerződést kötötta tőzsdén jegyzett 4iG Nyrt. űrtechnológiai cégével. A megállapodás egyik oldalán a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség Anyagellátó Raktárbázis elnevezésű szervezet állt, míg a túloldalon a 4iG. A keretszerződés ténye a minisztériumi átadás-átvételnél derült ki, ahogy az is, hogy tíz évre, 2035-ig szól a megállapodás, és a szállító már be is nyújtott egy 38 milliárd forintos előlegszámlát. Ráadásul nem is ez volt az egyetlen HM-mel megkötött üzlet az elmúlt hónapokban: aznap, amikor a cég konkrétumok nélkülbejelentést tett az ügyletről, két másik keretmegállapodásról is hírt adott, az 1311 milliárd forintos dealnél is magasabb,összesen 4 milliárd euró értékben.
Szalay-Bobrovniczky azt mondta, hogy az összeg nem kirívó, mert a haderőfejlesztésben „sajnos ekkora számok vannak”. A tízéves keretszerződésből 300 milliárd forintos összeget tesz ki az adó, évente lebontva ez körülbelül százmilliárd forintos összeget jelent a 4ig számára. „Érdemes azt fejben tartani, hogy a honvédelmi költségvetés a magyar GDP 2 százaléka” – mondta, hozzátéve, hogy ez a NATO elvárása, itthon 1900-2000 milliárd forint között van.
Azt is mondta, hogy a keretszerződés feladatot ad először és nem pénzt, a megrendelő pedig ura a folyamatnak. Szerinte mindenképpen érdemes hazai szolgáltatóban gondolkodni, és olyannal, ami széles szolgáltatói spektrummal rendelkezik, ami a feladatok mindegyikét le tudja fedni.
Történeténeklegerősebb pénzügyi eredményétérte el tavaly a 4iG. Az IT-, telekommunikációs, védelmi és űripari cég konszolidált nettó árbevétele tavaly 6,8 százalékkal 733,8 milliárd forintra emelkedett, az EBITDA (kamatfizetés, adózás és amortizáció előtti nyereség) 19 százalékkal 275 milliárd forintra nőtt.
Jászai Gellért cége nem először dönt rekordot, az elmúlt években megállíthatatlanul növekszik. A kormányzati informatikai tendereken megerősödött cég 2021-ben vásárolta meg aDIGI magyarországi üzletét, 2023-ban aVodafone megvásárlásalökte rekordszintre az árbevételét, tavaly aztánkilenc, addig állami tulajdonban lévő hadiipari vállalatbanvett többségi részesedést. 2024-ben is rekordárbevételt könyvelt el a cég, akkor viszont ennek ellenéreveszteséggel zárta az évet.