← Vissza

news.bsdnet.hu

Az MTA megválasztott elnöke a Krausz-féle alapítvány százmilliárdjairól: átláthatóan kell ezt a hatalmas összeget elkölteni

Magyar Hang 2026-05-18 06:04
Pósfai Mihály geológus, a Magyar Tudományos Akadémia megválasztott (és június 1-én hivatalba lépő) elnöke aFacebookon reagáltTanács Zoltán tudományos és technológiai miniszter bejegyzésére, amelybenrészletesen kifejtette, hogy a kormány miért mondja fel a Krausz Ferenc nevével fémjelzett Élvonal Alapítvánnyal az előző kulturális és innovációs miniszter, Hankó Balázs által kötött 261,7 milliárd forintos finanszírozási szerződést. Mint ismeretes, péntekenlapunk hozta nyilvánosságra, hogy az Élvonal Alapítvány a magyar tudományfinanszírozásban elképzelhetetlenül sok pénzt, 261,7 milliárd forintot kapott az előző kormánytól, és ezt a pénzt úgy költhették volna el, hogy senkivel sem kellett volna egyeztetniük. Cikkünk nyomán még aznap bejelentette Magyar Péter miniszterelnök, hogyfelbontják a szerződést, és a már átutalt 22 milliárd forintot is visszakérik. Pósfai Mihály Tanács Zoltán bejegyzését megosztva annyit fűzött hozzá, hogy „Ez egy kényes tudománypolitikai kérdés – egyetértek azzal, hogy átláthatóan és a tudományos közösségünk által elfogadott módon érdemes ezt a kutatásra szánt hatalmas összeget költeni.” A megválasztott elnök még a botrány kipattanása előtti napokban nyilatkozott a Kossuth RádióFelfedezőcímű tudományos magazinjának. Az interjúban szóba került a Krausz Ferenc-féle alapítvány is, amelyről Pósfai Mihály az alábbiakat mondta: „Az Élvonal Alapítvány a kormánnyal kötött szerződést, tehát az Akadémiának eddig nem volt benne semmiféle szerepe. Nem ismerjük [a finanszírozási szerződés] részleteit. Annyit lehet tudni róla, hogy 25 világhírű és Nobel-díjas kutató jönne ide kutatócsoportot alapítani, illetve rajtuk kívül 75 másik kutatócsoport is alakulna.” Riporteri kérdésre, miszerint e kutatócsoportok nem férnének-e el a meglévő struktúrában, Pósfai Mihály annyit mondott, hogy nem tud erről többet, mint ami a sajtóban megjelent. „Krausz Ferencnek, mint Nobel-díjas tudósnak hatalmas a tekintélye. Az ő szava elég sokat számít. Innen tekintve valóban úgy tűnik, hogy ez egy párhuzamos rendszer. Létezik a magyar kutatók támogatási rendszere, ami ennél sokkal kevesebb pénzből és igen hatékonyan működik” – tette hozzá a megválasztott MTA-elnök.
Eredeti cikk megtekintése →