← Vissza

news.bsdnet.hu

Ennyi nyugdíj jár 15 év munka után Ausztriában: sokakat meglep az összeg

Hovege 2026-05-09 03:18
Ahogy Magyarországon, úgy Ausztriában is az igényelhet nyugdíjat, aki betöltötte a törvényben meghatározott életkort, illetve megszerezte az előírt szolgálati időt. Jelenleg az osztrák nőkre és férfiakra eltérő nyugdíjkorhatár vonatkozik, de mindkét nem esetében minimum 15 év szolgálati idő szükséges a teljes öregségi nyugdíjhoz. Magyarországon 15 év után csupán résznyugdíjat lehet igényelni, ami az esetek döntő többségében meglehetősen alacsony összegű – de mi a helyzet a szomszédban? Megnéztük, 15 év után mennyi nyugdíj jár Ausztriában. A jobb megélhetés miattmagyarok ezrei dolgoznak és élnek Ausztriában, ki hosszabb, ki rövidebb ideig. Számukra fontos megismerni, hogyan is működik az osztrák nyugdíjrendszer, illetve jár-e valamilyen ellátás a későbbiekben. Pár ledolgozott év ugyan nem eredményez teljes összegű nyugdíjat, de arra elég lehet, hogy a magyar ellátás mellé később Ausztriából is járjon is némi plusz. Alapvetően sem Magyarországon, sem pedig Ausztriában nincs fix összegű nyugdíj. Minden esetben a megszerzett szolgálati idő és a korábbi jövedelmek alapján számolják ki, hogy kinek mekkora ellátás jár. Az osztrák nyugdíjrendszer sokban különbözik a hazaitól, de amiben igazán más, az a szemlélet: alapelv, hogy az állami nyugdíjnak biztosítania kell a tisztes megélhetést minden nyugdíjas számára. 2026-ban a nyugdíjkorhatárAusztriában férfiak (és a közalkalmazotti jogviszonyban dolgozó nők) számára 65 év, (a nem közalkalmazotti jogviszonyban dolgozó) nők számára 61 év 6 hónap. Korábban ez 60 év volt, de 2024-től minden évben 6 hónappal emelkedik, 2033-ra pedig eléri a 65 évet. Így az 1968. június 2-án vagy azt követően született nők már csak 65 éves koruktól igényelhetik az öregségi nyugdíjat, akárcsak a férfiak (és a közalkalmazott hölgyek). Magyarországon a nyugdíjkorhatár betöltése előtt csak azok vonulhatnak vissza, akik teljesítik a Nők 40 feltételeit. Erre kizárólag a hölgyeknek van lehetősége,a férfiak esetében nincs hasonló kedvezmény. Ausztriában ennél sokkal rugalmasabb a nyugdíjba vonulás: a rendes öregségi nyugdíjon kívül létezik a 60 éves kor betöltése után érvényesíthetőSchwerarbeitspension, amit a nehéz körülmények között dolgozók igényelhetnek, de ott van még aKorridorpension, ami egyfajta korkedvezményes nyugdíj. (Ezekről most nem lesz szó, kizárólag a „sima” osztrák nyugdíjjal foglalkozunk.) Ausztriában 15 év, Magyarországon legalább 20 év szolgálati idő (munkaviszony, vállalkozói jogviszony) szükséges az öregségi nyugdíjkérelem beadásához. Kizárólag az évek száma számít: az uniós szabályok előírják, hogy a jogosultság megállapításakor a magyar és az osztrák éveket is figyelembe kell venni. (Pl. ha valaki 10 évet dolgozott Magyarországon, 5 évet Ausztriában, ezek összeadódnak.) Ellátás akkor is járhat,ha nincs meg a 15 év: mindössze 1 év ausztriai munkavégzés már résznyugdíjra jogosít, ezt a magyar nyugdíjtól függetlenül megkapják az igénylők. (Természetesen csak akkor, ha az igénylő mellette fel tud mutatni pl. 14 évnyi magyar szolgálati időt.) Az osztrák öregségi nyugdíj tehát a korhatár betöltésével és legalább 180 havi (15 évi) biztosítási idő megszerzéséveligényelhető. Ebből legalább 84 hónapot (7 évet) munkával szerzett biztosítási időnek kell kitennie, a többit gyermekneveléssel, katonai szolgálattal, hozzátartozó ápolással és hasonló módokon lehet megszerezni. Nyugdíjakkal kapcsolatos kérdése van? Forduljonügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink díjmentesen és 48 órán belül választ adnak. Ausztriában a nyugdíjszámítás alapja azegyéni nyugdíjszámla(Pensionskonto). Minden évben a bruttó éves kereset 1,78%-át írják jóvá ezen a számlán. Ebbe a bruttó járulékalapba beszámít minden kereset, ami után járulékot fizettek és minden olyan ellátás, amelyet a nem keresőtevékenységgel szerzett időszakra törvényben határoznak meg. Járulékot csak a kereset egy meghatározott maximális összegéig (a járulékplafon eléréséig) kell fizetni. A jóváírásokat a tényleges nyugdíjigénylés időpontjáig a bruttó keresetek emelkedését figyelembe véve minden évben valorizálják. A rendszer összetett, de nem bonyolultabb, mint a magyar, sőt sokkal kiszámíthatóbb: az egyéni nyugdíjszámla mindenki számára megmutatja, hogy az adott pillanatban mennyi nyugdíjra számíthat a korábbi jóváírásai alapján. A nyugdíj összege a bejelentett bértől függ. Mivel Ausztriában az évi 14 havi fizetés az általános, a nyugdíjat is a teljes éves bruttó bérből számolják, és az ellátást is évi 14 alkalommal utalják. Az éves bruttó bér 1,78 százalékát minden évben jóváírják a nyugdíjszámlán. Ezt megszorozzák a ledolgozott évek számával (esetünkben 15-tel), majd a végösszeget elosztják 14-gyel, hogy megkapják a havi bruttó nyugdíjat. Számszerűsítve: Ezek bruttó összegek, amelyekből folyósításkor automatikusan levonnak 5,1 százalék egészségbiztosítási járulékot (és az adómentes határ felett személyi jövedelemadót is). Gyakori tévhit, hogy a 15 év leteltével mindenkinek automatikusan jár egy 1200 euró körüli osztrák minimumnyugdíj. Valóban létezik egyminimum ellátás, amelynél kevesebbet senki sem kaphat, de ez csak azok számára fontos, akik életvitelszerűen Ausztriában élnek. Aki a nyugdíjazása után hazaköltözik Magyarországra, tisztán csak a befizetései alapján kiszámolt nyugdíjösszeget fogja kapni.
Eredeti cikk megtekintése →