← Vissza

news.bsdnet.hu

A lengyel kormányszóvivő Orbán Viktor érkezését jelentette be Magyar Péter helyett

Index 2026-05-20 10:16
Adam Szlapka, a Donald Tusk vezette lengyel kormány szóvivője a keddi kormányülést követő sajtótájékoztatón felelt az újságírók kérdéseire. Amikor a lengyel állami hírügynökség, a PAP munkatársa arról érdeklődött, mely lengyel miniszterek vesznek részt a magyar delegációval való másnapi találkozón, Szlapka a válaszában kétszer is elszólta magát: „Orbán miniszterelnök” holnapi látogatásáról, illetve „Orbán miniszterelnök” delegációjáról beszélt – holott a magyar kormányfő Magyar Péter. A szóvivő ezután ismertette, hogy a lengyel felet a pénzügyi, a belügyi, a kulturális és az infrastrukturális tárca vezetője, valamint a titkosszolgálatokat koordináló miniszter képviseli, és hogy a találkozó gyakorlatilag kormányközi konzultációvá bővül. Szlapka potwierdza: premier Orban przyjeżdża do Tuska🫣pic.twitter.com/YciFJHj10c Ugyanazon a tájékoztatón, egy másik újságírói kérdésre válaszolva Szlapka már helyesen,Magyar Péterként említette a magyar kormányfőt. A névzavar egyébként nem csak a szóvivőt fogta el – a tájékoztatón az egyik kérdező újságíró is belezavarodott a Magyar–Orbán névpárba, majd maga jegyezte meg, hogy a magyar külügyminisztert hívják most már Orbánnak. Orbán Viktor 16 év kormányzás után, az áprilisi választási vereséget követően adta át a hatalmat Magyar Péternek, így a két politikus összekeverése legfeljebb szimbolikus malőr, tartalmi jelentősége nincs. Az elszólásból a wPolityce.pl nevű, jobboldali, PiS-közeli lengyel portál csinált hírt, a lengyel sajtó nagyobb része a varsói látogatást érdemben, a bakira való külön kitérés nélkül hozta. A sajtótájékoztatón egyébként többször szóba került a magyar–lengyel kapcsolatok, valamint a miniszterelnöki látogatás, illetve ezek kapcsán a korábban az Orbán-kormánytól politikai menedékjogot kapó két egykori PiS-es kormánytag, Zbigniew Ziobro egykori igazságügyi miniszter, valamint helyettese, Marcin Romanowski, akik az Orbán-kormány bukása után az Egyesült Államokba menekültek. Szlapka többször is azzal vádolta meg az Orbán-kormányt, hogy segítettek a Lengyelországban közel 20 bűncselekménnyel megvádolt Ziobrot és Romanowskit. Kiemelte, hogy már felvették a kapcsolatot az Egyesült Államokkal, hogy a két, Lengyelországban vádemelésre váró politikust bíróság elé állíthassák. A magyar–lengyel kapcsolatokról Szlapka bizakodóan beszélt: az egykori uniós ügyekért felelős miniszterből kormányszóvivővé avanzsált Szlapka szerint Magyarországon fundamentális változások történnek, és hangsúlyozta, hogy az előző Orbán-kormány többször is olyan politikát folytatott, ami sértette a lengyel érdeket – konkrét példaként a Vlagyimir Putyinnal való barátságos viszonyt, az Ukrajnának szánt támogatások vétóját, valamint például az Európai Békekeretből történő kifizetések blokkolását. Ezzel kapcsolatosan változást várnak. (Borítókép: Adam Szłapka 2025. május 20-án. Fotó: NurPhoto / Getty Images) Kövesse az Indexet Facebookon is!
Eredeti cikk megtekintése →