← Vissza

news.bsdnet.hu

Válaszolt a Sándor-palota arra, hogy kérte-e már a kormány a kegyelmi ügy iratainak kiadását

Telex 2026-05-20 10:23
Már csak a te 1%-od hiányzik! „A Sándor-palotához szerda 11 óráig nem érkezett a Kormánytól hivatalos megkeresés az ügyben” – válaszolta a köztársasági elnök hivatala a Telex kérdésére. Sulyok Tamás hivatalakedden közölte, hogy „hivatalos megkeresés esetén” átadja a K. Endre kegyelmi ügyében született iratokat a kormánynak. Magyar Péter miniszterelnök hétfői és keddi sajtótájékoztatóján is felszólította Sulyok Tamást, hogy hozza nyilvánosságra a kegyelmi ügy iratait. A miniszterelnök kedden a Miniszterelnökség Alkotmány utcai épületében tartott sajtótájékoztatóján hozta nyilvánosságra a kegyelmi ügydokumentációjának egyik felét, ami eddig az Igazságügyi Minisztériumban volt. Az iratokból az derül ki, hogy az Igazságügyi Minisztérium nem támogatta a felterjesztést, amiben K. Endre szerepelt, de a köztársasági elnök ettől eltérő döntését végül ellenjegyezte az akkori igazságügyi miniszter, Varga Judit. Ezzel kapcsolatban Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium korábbi kegyelmi ügyekért felelős államtitkáraa Telexnek azt mondta, az volt az általános megállapodás a kegyelmi főosztály és a miniszter között, hogy a köztársasági elnök kegyelmi döntéseit nem vitatják. Répássy azt mondta, Novák Katalin a pápalátogatás miatt sürgette a kegyelmi döntést, de ha volt is lobbi K. Endre kegyelmi kérvényével kapcsolatban, az nem a minisztériumban volt. A kedden nyilvánosságra hozott dokumentumokatebben a cikkben mutattuk be részletesen. Magyar Péter korábban azt mondta, ha az Igazságügyi Minisztériumi dossziéból azt látják, hogy az nem teljes, akkor elvárják a köztársasági elnöktől, hogy hozza nyilvánosságra a teljes anyagot, és felszólította Sulyok Tamás köztársasági elnököt, hogy ezt kedd munkaidő végéig tegye meg. A Sándor-palota szerdán a Telex kérdésére megerősítette: „Ahogyan azt a keddi közleményünkben is nyilvánvalóvá tettük, a Sándor-palota az üggyel kapcsolatban a hivatalban található dokumentumokat kész átadni a Kormány képviselőjének.” A kegyelmi kérvények kezelése az Igazságügyi Minisztérium alá tartozó kegyelmi főosztályhoz tartozik, a hivatalos szolgálati út alapján feltehetően ebben az esetben is a főosztály kérheti ki a dokumentumokat a köztársasági elnök hivatalától.
Eredeti cikk megtekintése →