Nem fogadta el a Duna Médiaszolgáltató vezérének éves beszámolóját a Közszolgálati Testület
Telex
2026-05-20 14:16
Már csak a te 1%-od hiányzik!
Két igen, három nem és öt tartózkodás mellett nem fogadta el a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. nevű közmédiacég vezérigazgatójának éves beszámolóját a cég tulajdonosi jogait gyakorló Közszolgálati Közalapítvány Közszolgálati Testülete – értesült a Telex a testület egyik tagjától. Információink szerint soha nem fordult még elő, hogy a vezérigazgató beszámolóját nem fogadták el.
A Duna Médiaszolgáltató a közszolgálati tévé- és rádióadókat, illetve az MTI-t magában foglaló közszolgálati médiaszolgáltató cég, amelynek mint megrendelőnek a közmédia másik entitása, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) legyártja a közszolgálati műsorokat. A Duna Médiaszolgáltató vezérigazgatója 2022. augusztus 15. óta Altorjai Anita, aki Dobos Menyhértet váltotta a poszton.
A beszámoló elutasítása után a következő lépés az lehet, ha kezdeményezik Altorjai Anita, a közmédia vezérigazgatójának leváltását. Erről viszont információink szerint csak a következő ülésen döntenek, mert a testület tagjai szerint úgy etikus, ha először személyesen találkoznak Altorjaival. Értesüléseink szerint a Közszolgálati Testület június elejére szervezné meg ezt a találkozót.
Az április 12-i országgyűlési választás után az alapítvány Kuratóriumának több tagja islemondott, egyikük például arra hivatkozva, hogy szerinte a választási eredmény történelmi léptékű, egyértelmű üzenet, ami minden közjogi tisztségviselőnek azt üzeni, hogy a magyar társadalom rendszerszintű változást követel. Silhavy Máté Tibor távozó kuratóriumi tagakkor azt írta, azért is mondott le, mert tiszteletben tartotta az új miniszterelnök felhívását, és szerinte az intézményrendszer, a szerkesztési alapelvek és a finanszírozás radikális átalakítása is elkerülhetetlen.
A Telexen beszámoltunk arról is, hogy három nappal a választás után állománygyűlést tartottak az MTVA Kunigunda utcai központjában, miután aznap reggel hosszú idő után Magyar Péter megválasztott miniszterelnök a Kossuth rádióban, majd az M1-en isnagy figyelemmel övezett interjút adotta közmédiának a Tisza Párt által kétharmaddal megnyert választás után. A gyűlést Németh Zsolt, a köztévé csatornaigazgatója tartotta, akit a munkatársai csak Pitbullnak becéznek. Azott elhangzottakról és az érkezők reakciójáról is írtunk, és egyhangfelvételis eljutott hozzánk a teljes gyűlésről. A hangfelvételek alapján a beszélgetés normális hangnemben zajlott, a dolgozók többször is elnevették magukat, de a lapigazgatónak nézeteltérései akadtak néhány dolgozóval, akiket zavart, hogy Németh a saját „okosságaival” nyúl bele az anyagokba.
Arról, hogy az elmúlt 16 évben hogyan működött a közmédia és az állami hírügynökség, aDirekt36 írt tényfeltáró cikket, ami a Telexenis megjelent. Ebből belső iratok alapján kiderül például az is, hogy az MTI-nél cenzúrázták a koronavírust érintő hírek egy részét, nem jelenhettek meg bizonyos, Oroszországról szóló információk, sokszor tiltották a magyar kormányt ért külföldi bírálatok közlését is, a sajtószabadság romló helyzetéről pedig szintén tilos volt írni. A„Ne írd meg semmilyen formában, köszi” című cikket itttudja újra elolvasni.