A fideszesek közel harmada is szabadulna Sulyoktól, és nem fizetne végkielégítést az Orbán-kormány tagjainak
HVG
2026-05-20 15:00
Sulyok Tamást a magyarok háromnegyede elmozdítaná, Magyar Péter nyomásgyakorlásának stílusa azonban még a Tisza-szavazók negyedének sem tetszik az Europion kutatása szerint.
Magyar Péter miniszterelnöki beiktatása óta sem bánik kesztyűs kézzel az alaposan megroggyant Fidesz politikusaival, a folyamatos leckéztetés részeként múlt héten azt is világossá tette, hogy az Orbán-kormány lelépő tagjai ne számítsanak végkielégítésre, sőt elvárja, hogy önként mondjanak le róla. Az érintettek simulékonyan fogadták, hogy súlyos millióktól esnek el:Gulyás Gergely frakcióvezető bejelentette, hogy felajánlják a pénzt egy kárpátaljai gyermekotthonnak, majd későbbugyanerre jutott Orbán Viktor is, akinek a törvény szerint bruttó 38 millió forint járna. Magyar Pétert azonban ez sem nyugtatta meg teljesen, és ragaszkodik ahhoz, hogy közvetlenül ők utalják át a gyerekeknek a pénzt, nehogy eltűnjön útközben.
Az Europion piackutató – HVG számára készített – reprezentatív felmérése szerint a miniszterelnök ebben a kérdésben is bírja a társadalom támogatását, ugyanis a teljes népesség 47 százaléka teljes mértékben, 23 százaléka pedig inkább egyetért azzal, hogy ne fizessék ki a végkielégítéseket. Érdekesség, hogy összességében még a Fidesz-szavazók 29 százaléka is úgy van vele, hogy nem jár lelépési pénz a leköszönő kormánytagoknak. (Fontos megjegyzés, hogy a kutatás annak alapján azonosítja a válaszadókat valamelyik párt szavazójaként, hogy melyik pártra szavaztak az áprilisi választáson.)
Kérdés persze az is, hogy pontosan milyen pozíciókra vonatkozik a végkielégítés megvonása, a kutatás erre is rákérdezett azok körében, akik szerint nem érdemelnek pénzt az előző rendszer emberei. A többség, 56 százalék úgy gondolja, hogy a miniszterek alatti tisztségviselők se kapjanak végkielégítést, 32 százalék szerint pedig egyedi elbírálások alapján kellene dönteni erről.
A legismertebb egyedi eset kétségtelenül Havasi Bertalané, aki szombaton Rogán Antal volt minisztériumának tetőteraszánkeveredett szóváltásba Magyar Péterrel. Orbán Viktor egykori ésleendősajtófőnöke eddig az egyetlen, aki beleáll a dologba, és nyilvánosan követeli a végkielégítése kifizetését. „Öcsi, te az utolsó fillérig ki fogod perkálni” –keménykedettközleményében. Az Europion ezért külön is rákérdezett Havasi végkielégítésére, ami bár a teljes népesség 49 százaléka szerint nem jár a korábban leginkább a sajtó elhárításában jeleskedő helyettes államtitkárnak, és csak a megkérdezettek ötöde szerint kellene megkapnia, a Fidesz-szavazók ezt éppen fordítva látják.
Kisebb létszámban állnak a fideszesek Sulyok Tamás mellett, akivel kapcsolatban Magyar Péter – minden finomkodást mellőzve – sokszor kifejezte már, hogyha nem távozik magától, akkor el fogják mozdítani a köztársasági elnöki pozícióból. Sulyok mára parlement alakuló ülésén is megalázó helyzetbe került, amikor Magyar az első miniszterelnöki beszédében egyebek mellett legyávázta őt, de nem volt sok köszönet a miniszteri kinevezések ceremóniájában sem, amikor méga fotókon sem kívántak együtt szerepelni veleaz új kormány tagjai.
https://hvg.hu/360/20260518_magyar-peter-fidesz-havasi-orban-gulyas-tuzson-sulyok
Magyar Péter szándékát ebben az esetben is támogatja a többség, a teljes népesség 74 százaléka mondja azt, hogy Sulyoknak mennie kell, 27 százalék azonban bár egyetért a miniszterelnök követelésével, annak stílusa már nem tetszik neki.
Ezt még a Tisza-szavazók 26 százaléka is így gondolja, noha nekik mindössze 3 százalékuk mondja azt, hogy Sulyokot nem kellene eltávolítani.
Az államfő mindenesetre május 31-ig kapott haladékot arra, hogy önként távozzon, Magyar Péter pedig belengette, hogyha ezt nem teszi meg, akkor alkotmánymódosítással fogják kitenni a szűrét. Ebben a kérdésben azonban már megosztottabbak a magyarok, a megkérdezettek csupán 51 százaléka támogatná az alkotmány módosítását annak céljából, hogy Sulyok elmozdítható legyen, 31 százalék nem támogatná ezt, 18 százalék pedig nem tudja eldönteni.
Úgy tűnik, nem Sulyok Tamás ügye lesz az, ami közelebb hozza egymáshoz a tiszásokat és a fideszeseket, ugyanis teljesen ellentétesen ítélik meg a kérdést. A Tisza-szavazók 82 százaléka támogatná, és mindössze 8 százalék ellenzi az államfő leváltását lehetővé tevő alkotmánymódosítást, a Fidesz-szavazóknak viszont csak 11 százaléka nyúlna emiatt az alaptörvényhez, 70 százalékuk nem támogatja. A Mi Hazánk szavazói 24 százaléka szabadulna Sulyoktól alkotmánymódosítással, 48 százalékuk viszont nem támogatja ezt.
Nyitókép: Sulyok Tamás köztársasági elnök gratulál Kapitány Istvánnak miniszteri kinevezéséhez. Fotó: Sulyok Tamás Facebook-oldala
A Magyar Országos Közjegyzői Kamara szerint a közjegyzők a bíróságoknál olcsóbban, a kormányhivataloknál pedig szakszerűbben látják el azokat a feladatokat, amelyeket hozzájuk rendeltek.