Miniszteri vizsgálat indul a BYD szegedi gyára mellett szétszórt föld ügyében
Telex
2026-05-20 15:40
Már csak a te 1%-od hiányzik!
„Szigorú vizsgálatot indítok a szegedi BYD építkezésen felmerült szabálytalanságok ügyében” – közölte szerdánLőrincz Viktóriaterület- és vidékfejlesztési miniszter aFacebookon. A miniszter arról ír, hogy a „Csongrád-Csanád megyei kormányhivatal olyan súlyos szabálytalanságokat tárt fel a szegedi BYD gyár építésén, amelyek alapján rendőrségifeljelentést tett”. Az a gyanú, hogy a kitermelt földet az előírt vizsgálatok nélkül terítették szét a környéken.
Viszont fennáll a lehetőség, hogy ez a föld a rákkeltő alkilbenzollal szennyezett.
Lőrincz szerint Stumpf Péter, a város országgyűlési képviselője tájékoztatta őt, és közbelépését kérte. Ezért indít vizsgálatot, tisztázandó, hogy szennyezett-e a talaj, illetve hibázott-e a hatóság. „Az emberséges és működő Magyarországon a hatóságoknak a legnagyobb körültekintéssel kell eljárniuk, minden ember egészségét meg kell védenünk a szennyező, ipari üzemektől” – zárta közleményét.
A kormányhivatal korábban azt közölte az MTI-vel, hogy a BYD-gyár kivitelezési munkáinak 2024-es megkezdése óta folyamatosan figyelemmel kíséri a beruházást, és több különböző hatáskörben indítottak már ellenőrzést.
Gajdos László élő környezetért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán azt írta: tudomására jutott, hogy a BYD a szegedi gyár építése során súlyosan megszegte a környezetvédelmi engedélyben előírt kötelezettségeit. A miniszter bejegyzésében határozottan és nyomatékosan felszólította a BYD vezetőit, hogy a környezetkárosító tevékenységet azonnali hatállyal fejezzék be, és maradéktalanul tegyenek eleget a hatóságok által előírt kötelezettségeiknek.
A BYD Magyarország kedd este azt közölte, hogy nem áll módjukban kommentálni a folyamatban lévő vizsgálatokat, de mindenben együttműködnek a hatóságokkal. Közleményükben azt írták, kiemelt jelentőséget tulajdonítanak a környezetvédelemnek a gyárak építése és működtetése során. „A szegedi gyár építése alatt a BYD Magyarország folyamatosan, aktívan együttműködött az illetékes hatóságokkal az előre meghatározott eljárásoknak megfelelően. Figyelemmel kísértük Gajdos László miniszter nyilatkozatát, és felvettük a kapcsolatot, illetve konstruktív egyeztetéseket kezdeményeztünk az Élő Környezet Minisztériumával” – írták.