← Vissza

news.bsdnet.hu

Ezért ne hagyd ki soha a reggelit: fontos szervedre is súlyos hatással lehet

Divany 2026-05-09 05:30
A reggeli sok embernél az első dolog, amit egy zsúfolt nap során „meg lehet spórolni”.Van, aki egyszerűen nem éhes ébredés után, más a rohanás miatt hagyja ki, és olyan is akad, aki megszokásból nem eszik délelőtt. Elsőre ez ártalmatlan döntésnek tűnhet, mégis egyre több szakértő hívja fel arra a figyelmet, hogy a szervezet sokkal érzékenyebben reagál erre a szokásra, mint gondolnánk. A reggeli kihagyása első ránézésre nem okoz komoly problémát, legfeljebb annyit, hogy „lassabban” indul a nap. Ilyenkornehezebben indul be a gondolkodás, lassabb a reakcióidő, vagy egyszerűen nincs meg a megszokott energiaszint. Ennek egyik oka, hogy az éjszakai pihenés alatt a vércukorszint természetesen csökken,reggeli hiányábanpedig nincs tápanyag, ami ezt stabilizálná. Dietetikusok szerint a rendszeres reggeli kihagyás hosszabb távon olyan láncreakciókat indíthat el, amelyek több szervrendszert is érintenek. A vércukorszint ingadozása nemcsak pillanatnyi fáradtságot okozhat, hanem idővel megnehezítheti a szervezet számára a stabil energiaellátás fenntartását, éshozzájárulhat az inzulinrezisztencia, sőt akár a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásáhozis. A szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy a reggeli kihagyása a szív- és érrendszerre is hatással lehet. Kutatások összefüggést találtak a rendszeresen elmaradó reggeli és bizonyos kockázati tényezők – például amagasabb vérnyomásvagy a kedvezőtlenebb vérzsírértékek – gyakoribb előfordulása között. Bár ez nem jelenti azt, hogy egy-egy kihagyott reggeli önmagában problémát okoz,a tartós szokás már kedvezőtlen irányba tolhatja el az anyagcsere-folyamatokat. A másik gyakori következménya nap későbbi részében jelentkező erős éhségérzet.Amikor a szervezet hosszabb ideig nem kap tápanyagot, hajlamos „túlkompenzálni”, ami hirtelen,intenzív éhségben jelentkezik. Ilyenkor sokkal könnyebb gyorsan és nagyobb mennyiséget enni, ami felboríthatja a napi energiaegyensúlyt is. Ez az egyik oka annak, hogy a reggeli kihagyásaparadox módon akár súlygyarapodással is összefügghet. Érdekesség, hogy nem minden esetben jelent problémáta reggelielhagyása. Egyes irányzatok, például a szakaszos böjt, tudatosan építenek hosszabb étkezési szünetekre, és sokaknál jól működnek. A dietetikusok azonban hangsúlyozzák, hogyez nemmindenkinek ideális, és erősen függ az egyéni életmódtól, egészségi állapottól és energiaszükséglettől. Tudjuk, hogy a cukrozott gabonapelyhek vagy a péksütemények nem éppen ideálisak reggelinek, de még így is jobbak, mint a teljesen kihagyott étkezés. Kapcsolódó:Ennyibe kerüla világ legdrágább kávéja
Eredeti cikk megtekintése →