← Vissza

news.bsdnet.hu

Életéért küzd a bebörtönzött Nobel-békedíjas Nargesz Mohammadi, két szívinfarktusa is lehetett

WMN 2026-05-09 05:36
– Az életéért küzd az iráni börtönben a Nobel-békedíjas Nargesz Mohammadi: támogatói szerint az 54 éves jogvédő „élet és halál között van”, miután súlyos szívproblémák miatt napok óta kórházban kezelik, de továbbra is szigorú őrizet mellett. A 2023-as Nobel-díjas aktivista ügyvédje, Chirinne Ardakani szerint Mohammadi állapota példátlanul romlott. „Nemcsak a szabadságáért küzdünk, hanem azért is, hogy tovább dobogjon a szíve” – fogalmazott Párizsban. A helyzet súlyosságát megerősítette Jonathan Dagher, a Reporters Without Borders közel-keleti igazgatója is, aki szerint most először beszélnek nyíltan arról, hogy fennáll a halál kockázata.„Cselekednünk kell, mielőtt túl késő lesz”– figyelmeztetett. Mohammadit legutóbb 2025 decemberében tartóztatták le, miután egy temetésen nyíltan bírálta az iráni rendszert. Az elmúlt hónapokban egészségi állapota jelentősen romlott: támogatói szerint március 24-én és május 1-jén is szívinfarktusgyanús tünetei voltak a Zandzsánban található börtönben. A második rosszulléte után kórházba szállították, a jelentések szerint 20 kilogrammot fogyott, nehezen beszél, és szinte felismerhetetlenné vált. Férje, a Párizsban élő Taghi Rahmani aReutersnekazt mondta, a család folyamatos bizonytalanságban él.„Nagyon félünk, mert azok a betegségek, amelyekkel Nargesz küzd – a magas vérnyomás vagy a tüdőembólia –, akár halálosak is lehetnek”– fogalmazott. Hozzátette: az információáramlás akadozik, mivel Iránban korlátozott az internet, így csak telefonhívásokon és közvetítőkön keresztül jutnak hírekhez.„Nagyon nehéz most kapcsolatban maradni vele”– tette hozzá. Rahmani elmondta, kedden reggel még beszélt feleségével, és a hatóságok egyelőre beleegyeztek, hogy egy hétig kórházban maradhat. A család szerint ez nem elég: „Még ha kicsit javul is az állapota, ha visszaküldik a börtönbe, újra romlani fog – ettől félünk a legjobban.” A hozzátartozók azt szeretnék, hogy Mohammadit szállítsák át Teheránba, ahol megfelelő orvosi ellátást kaphatna. Rahmani szerint azonban a hatóságok azért sem akarják a fővárosi Evin börtönbe átszállítani feleségét, mert attól tartanak, hogy az aktivista még fogságban is képes megszervezni és inspirálni az ellenállást.„Nargesz bárhová kerül, aktivistává válik – a rendszer számára ez fenyegetést jelent”– mondta. Több mint 200 milliót húzhatott ki Balásy Gyula cége az állami lombikprogramból – állítja Kaáli-Nagy GézaWMN Szűrő– 2026. május 8. –NFIrán januárban az ország internet-hozzáférésének nagy részét lekapcsolta, amikor a hatóságok az egyre súlyosbodó gazdasági helyzet miatt kirobbant tömegtüntetéseket próbálták leverni. Jogvédő szervezetek szerint a kivégzések folyamatosak. WMN Szűrő– 2026. május 8. –NF „A kivégzések a háborús hírek árnyékában zajlanak; ez a háború nem hoz demokráciát Iránnak, csak tovább rontja a helyzetet”– utalt aziráni–amerikai háborúra, amely szerinte megerősítette a katonai és rendvédelmi szervek befolyását Iránon belül. Nagy Andi KIemelt kép: Wikipedia/VOA - Voice of America
Eredeti cikk megtekintése →