Orbán Balázs a demokráciáért aggódik
Telex
2026-05-21 07:39
„A választások óta eltelt időben érdemi kormányzást nem nagyon láttunk. Fut az abszolút filmszínház, miközben másokat próbálnak erőből lenyomni” – írta Orbán Balázs fideszes országgyűlési képviselő szerdán késő esteegy hosszabb Facebook-posztban, amiben kifejtette véleményét a Tisza Pártelső Alaptörvény-módosítási javaslatáról.
A Tisza Párt eszerint visszamenőleg is, két ciklusban maximalizálná a miniszterelnök mandátumát, amely eredményeként Orbán Viktor soha többé nem lehetne kormányfő. Orbán Balázs ezt úgy értékelte, a Tisza Párt elvenné a magyar emberektől a demokratikus döntés jogát. „Ez a parlamentarizmus és a demokrácia adminisztratív eszközökkel történő korlátozása. Külön megmosolyogtató, hogy 141-en vannak, most nyertek egy hatalmasat, mégis úgy félnek Orbán Viktortól, mint ördög a tömjénfüsttől” – írta a volt miniszterelnöki politikai igazgató.
A módosítási javaslat szerint a Tisza Párt megteremtené az alkotmányos alapota 2023-ban felállított Szuverenitásvédelmi Hivatalbeszántására is, Orbán Balázs szerint ez a lépés „egy új progresszív, liberális, brüsszeli birodalomépítési projekt előtt simítaná le az utat”.
A változtatások között az állam visszavenné a közérdekű vagyonkezelő alapítványok (kekvák) alapítói jogait, és a kormány ezeket akár meg is szüntetheti. Ilyenkor az alapítványi kézbe kiszervezett vagyon visszaszállna a magyar államra. Orbán Balázs az államosítással a rendszerváltás előtti időket vizionálja, majd azt írja, „a módosítás ráadásul egy jogállamban megdöbbentő módon olyan alapítványok államosítására is kísérletet tesz, amelyeket nem az állam alapított, hanem több évtizede magánalapítványi formában jöttek létre. Ezeknek saját vagyonuk van: olyan vagyon, amely soha nem volt az államé, és nem is az államtól kapták. Ezek államosítása még egy puha diktatúrában is az elfogadhatatlan kategóriába tartozik”. Orbán Balázs ezzel többek között az MCC-t fenntartó alapítványra utalhat, aminek ő maga akuratóriumi elnöke.
Orbán Balázs szerint látszik, hogy „a következő időszak tétje nem egy jogtechnikai vita”, hanem hogy „Magyarország megmarad-e magyar, demokratikus és szuverén államnak, vagy elborítja az önkénnyel elfedni próbált önfeladás politikája.”
A Tisza Párt első Alaptörvény-módosítási javaslatárólitt írtunk részletesebben, arról pedig, hogy miért szerepel az első lépéseik között a vagyonkezelő alapítványok ügye,itt olvashatnak.