← Vissza

news.bsdnet.hu

Magyar Bécsben az azbesztügyről: A szennyező fizet elvét a végén Magyarország alkalmazni fogja

Telex 2026-05-21 10:18
frissítve Szántó-Nagy Bálint Magyar Péter azt kívánta maguknak, hogy legyenek méltóak az őseikhez, és tudjanak a korábbiakhoz hasonló nagy dolgokat végbevinni, mint ahogy tették azt korábban az osztrákok és a magyar közösen. A Kronen Zeitung a magyar és az osztrák fél között vitás különadókról kérdezte a vezetőket. Magyar azt mondta, hogy a különadók régóta vitatottak, elmondta kancellárnak, hogy azonos lehetőséget akarnak nyújtani magyar és külföldi befektetőknek, ehhez hozzá tartozik az adók reformja. „De nem azért, mert az osztrákok vagy Brüsszel kéri, hanem azért, mert a verseny az jót tesz, ha egyenlőek a feltételek” – mondta a miniszterelnök. Magyar Péter közölte az osztrák kancellárral, hogy a magyar költségvetés „gyászos” helyzetben van, nagy a hiány és az előző kormány „nem mutatta be az igazság minden részletét”. Magyar szerint a magyar kormánynak most a legfontosabb feladatuk a költségvetés stabilizálása és egy új költségvetés kialakítása. Ezek után közép, illetve hosszútávon lesz lehetőség adók átalakításáról is. „Türelmet szeretnék kérni, egy nehéz időszak után zajlik az átadás-átvétel” – mondta. Molnár Zoltán Stocker vette át a szót, azt mondta, világos, hogy Magyarországnak a költségvetésével kell foglalkoznia. Közös, egységes játékszabályokat kíván a versenyképesség, és kívánja, hogy a különadókban megegyezzenek. Molnár Zoltán Az azbesztszennyezésről azt mondta Magyar, nem tudni, hány települést érint, de sok ezerre tehető az érintett emberek száma. Megköszönte Stocker rugalmasságát és segítségét, „itt nincs helye mellébeszélésnek, teljes transzparenciára, átláthatóságra”, közös munkára van szükség. Hétfőn megkezdi a működését az ügyben a közös bizottság. Környezetvédelmi, egészségügyi, jogi szakemberek mennek majd Magyarországról Ausztriába. Magyar szerint van olyan magyarországi település, ahol a határérték 300-szorosa az azbesztszennyezés, pedig nulla volt az ezzel kapcsolatos megbetegedés korábban a térségben. Évek óta öt osztrák bányában termelik ki az azbeszttartalmú követ, ami kereskedelmi forgalomba került. Magyarnak nem világos, hogy történhetett ez, ezeket szigorúan be kell vizsgálni. Még egy bánya működik Ausztriában, de a fontos, hogy ne kerülhessen kereskedelmi forgalomba azbesztes kő. Magyarországon megkezdődött a felmérés, hétfőtől közösen dolgoznak az osztrák partnerekkel. Gyors kármentesítés kell, „bármennyibe is kerül”. „A szennyező fizet elvét a végén Magyarország alkalmazni fogja”, akárki a felelős, egy cég vagy a politika. Talán ez az ügy minta lesz, hogy milyen hatékonyan tudja a két ország megoldani. Szántó-Nagy Bálint Magyar Péter azt mondta, hogy a közös infrastruktúra fejlesztése is szóba került: szerinte rengeteg dolgot kell fejleszteni. Az előző kormány alatt sok vita volt a két állam között a közlekedés miatt, de Magyar azt mondta, hogy ezen a területen is gyümölcsözőbb szakasz kezdődik majd a két ország között. Örülnének, ha a Budapest–Bécs vasútvonal fejlesztésre kerülne, illetve kiegészülne a Győr–Sopron autópálya és elérné Ausztriát. A miniszterelnök megköszönte a kancellárnak, ha segítenek abban, hogy eltörlik a vissza-vissza térő határellenőrzéseket. Ez a miniszterelnök szerint a sok tízezer magyar ingázó életét könnyítené meg. Azt ígérte Stockernek, hogy Magyarországról nem fognak irányukba illegális menekültek érkezni. Molnár Zoltán Magyar megköszönte a osztrák látogatásán a meleg fogadtatást ezután. Ausztria részéről is volt fogadókészség, hogy az új magyar miniszterelnök idelátogasson. A két ország miniszterei konkrét dolgokról is egyeztettek, de ezeket nem részletezte. „Nem lesz mindenben egyetértés Ausztria és Magyarország között”, ez nem baj, hisz vannak közös érdekek, de egyes dolgokban máshogy látjuk a világot. Magyarország konstruktív tagja lesz az Európai Tanácsnak és a miniszterek tanácsának, lesznek viták, de a „klub érdekeit” is betartja majd Budapest. Megköszönte Stocker támogatását az uniós pénzek „hazahozatala kapcsán”, majd arról beszélt, a korrupció elleni harc, a gazdaság újraindítása, a költségvetés stabilizálása fontos. Szántó-Nagy Bálint Magyar Péter németül köszönte meg a meghívást Christian Stockernek, majd magyarul folytatta. A miniszterelnök azt mondta, örül annak, hogy a kancellár megmutatta azt a szobát, ahol Andrássy Gyula korábban dolgozott. „A szoba modernebb, de jó gazdája van, örülök, hogy Andrássy Gyula szelleme itt van velünk.” Magyar szerint Andrássy személye a bizonyíték arra, hogy Ausztria és Magyarország mindent meg tud oldani. „Bécs, hasonlóan Budapesthez azt üzeni, hogy mire képes ez a két nép, ha együtt dolgozva, egymást segítve, közösen dolgoznak” – mondta. Magyar Péter szerint itt az idő, hogy egy békésebb, egymást támogató korszak köszöntsön be a magyar kapcsolatokba. Megegyeztek, hogy tartanak majd közös kormányüléseket az osztrákokkal. Szeptemberben várják az osztrákokat Gödöllőre a Grassalkovich-kastélyba. Molnár Zoltán Az azbesztkérdésre is kitért a kancellár elég tömören. Egy munkacsoportot is támogatnak, ami létrejöhet az ügyben. Stocker szerint megállapodtak, hogy közös projekteket indítanak Magyarországgal, de ezeket nem részletezte. Idén közös kormányülést is tarthatnak a kancellár szerint. Szántó-Nagy Bálint Stocker azt mondta, hogy az európai egység most mindennél fontosabb az orosz–ukrán háború és a Hormuzi-szoros megnyitása miatt is. „Magyarország és Ausztria egyaránt hitet tesz az Európai Unió mellett” – mondta a kancellár. Szerinte mindkét ország támogatja az EU bővítését és itt az idő, hogy az Unió betartja a korábbi ígéretét a tagjelöltek számára. „De fontos, hogy nincs gyorsítósáv, nincs levágott kanyar” – tette hozzá. Christian Stocker azt mondta, hogy a magyar és az osztrák fél együttműködik a menekültpolitika kezelésében is. Pozitív jelnek tartja, hogy Ausztriában rég volt ilyen alacsony szinten a menedékkérők száma. A kancellár egyetértett abban, hogy a menedékkérők kérelmeit harmadik országokban kell elbírálni. Molnár Zoltán A különadókról is beszéltek Stocker szerint, ezek hátrányos megkülönböztetést jelentenek az osztrák vállalatok számára. Szeretné, ha ezeket a kihívásokat megoldanák, kedvezően hatna a bizalom, amihez párbeszéd szükséges. Az osztrák gazdasági vezetőkkel is találkozni fognak Stocker szerint. „Régióként erősebbek vagyunk”, és partnerség szükséges az eredményekhez, erőteljesebben kell kiaknázni a közös lehetőségeket a környező államokkal együtt. Brüsszelben is erősebben hallathatja a régió a hangját a kancellár szerint. A versenyképesség fejlesztéséről is beszélt, aminek egyik lényege, hogy „senkitől nem vállalunk függőséget”. Stocker a kibocsátási kvóták rendszerét is módosítaná, a „túlburjánzó bürokráciát” is rendbe kéne tenni az EU-ban. Szántó-Nagy Bálint Nagy örömömre szolgál, hogy elfogadtad a meghívást, és ilyen hamar eleget is tettél neki – kezdte Christian Stocker osztrák kancellár. Stocker bízik benne, hogy előrelépéseket érnek el a két ország közti együttműködésben. Stocker szerint a magyar választás eredménye a magyar határokon túlnyúlóan nagy jelentőséggel bír. Gratulált Magyar Péternek, majd azt mondta, hogy a magyarok nagy arányban utasították el az elszigetelődést és polgári módon döntöttek. „Ez jó Ausztriának és jó Magyarországnak is” – mondta a kancellár. Szántó-Nagy Bálint Magyar Pétert Varsóhoz hasonlóan a bécsi Ballhausplatzon, az osztrák kancellári hivatal előtt iskatonai tiszteletadással fogadták. A miniszterelnök, illetve a több miniszterből álló magyar delegáció hajnalban érkezett az osztrák fővárosba a lengyelországi Gdańskból. Magyar Christian Stocker kancellárral közösen hallgatta meg a két ország himnuszát, majd kölcsönösen bemutatták egymásnak kormányuknak jelenlévő tagjait. A magyar kormányból Bécsben van többek közt Orbán Anita külügyminiszter, Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter, Kapitány István energetikai és gazdasági miniszter és Gajdos László élő környezetért felelős miniszter is. Szántó-Nagy Bálint A miniszterelnök a tervek szerint a nap folyamán meglátogatja még Alexander Van der Bellen osztrák államfőt is. A hivatalos találkozók után a magyar kormányfő a Magyarországon működő osztrák vállalatok magas rangú képviselőivel fog ebédelni. AHvg.hu azt írja, az ebéden olyan cégek vezetői vehetnek majd részt, mint a Spar, az Erste, a Raiffeisen, az Uniqa, az ÖBB Railcargo, valamint a Leier építőanyag-gyártó. Az események végén a miniszterelnök sajtótájékoztatót tart majd a Hofburg előtt. Ahogy azt korábban bejelentették: Bécsből délután, vonattal térnek majd vissza Magyarországra a háromnapos külföldi látogatás után. Szántó-Nagy Bálint Magyar Péter kedden a lengyelországiKrakkóban kezdtekülföldi útját, innenVarsóba vonatozott, ahol találkozottDonald Tusk miniszterelnök mellettKarol Nawrockiállamfővelés további lengyel vezetőkkel. Lengyelországi útjánakutolsó állomása Gdańsk volt, ahonnan a kommunizmussal szembeni lengyel ellenállás indult. Itt találkozott Lech Wałęsával, a Szolidaritás szakszervezet egykori vezetőjével, volt lengyel elnökkel, emellett Tuskkal közösen tartottak városi sétát, ahol Magyar Péter beszédet is tartott. „Vigyázzatok magatokra, és várunk benneteket mielőbb haza” – üzente a helyi magyaroknak.
Eredeti cikk megtekintése →