Csoda történt! Nyereséges lett egy MI-fejlesztő
Bitport
2026-05-21 11:30
Egyik negyedévről a másikra több mint kétszeresére ugorhat az Anthropic bevétele, ami egyben ahhoz is elég lehet, hogy története során első alkalommal zárjon nyereségesen egy üzleti periódust –adta hírülelsőként a Wall Street Journal. A lap tűzhöz közel álló forrásai szerint a sok tekintetben kiemelkedő Claude modellcsalád fejlesztője minderről potenciális befektetőknek számolt be.
Féktelen száguldás
Az újabb tőkebevonást célzó kampányban az Anthropic konkrét és meglehetősen sokkoló számokat osztott meg a kiemelt hallgatósággal. Eszerint a júniusban záruló negyedévben vélhetően 10,9 milliárd dollárnyi forgalmat generál a cég, ami bőséges duplázást jelent az idén januártól március végéig termelt mennyiséghez képest. Csak hogy teljesen világos legyen: ezt a közel 130 százalékos tempót tehát nem éves összevetésben, hanem egyik periódusról a másikra produkálja a cég.
Ez az önmagában is megsüvelegendő teljesítmény azonban egy másik, történelminek tekinthető pénzügyi eredményt hozhat. Az Anthropic ugyanis azt is közölte az érdeklődő befektetőkkel, hogy üzemi nyereség szintjén 559 millió dolláros pozitívumra számít.
Mindez azért nagy szó, mert eddig a hasonló ligában játszó MI-fejlesztők egyike sem volt képes profitábilis működésre. Ebben a témában elég csakaz OpenAI hosszú ideje ismert és tartósan meglévő problémájárautalni. A ChatGPT fejlesztője egyébként jelenleg 2030-ra ígéri, hogy pénzégető helyett profitcentrummá változik.
Egyre csak emelkedő tétek
Az Anthropic mindenesetre lenyűgözhette a közönségét, mivel a 30 milliárd dollárosra tervezett finanszírozási kör már a zárásához közeledik, ami sajtóértesülések szerint 900 milliárd dollárosra lőheti be a világ egyik legígéretesebb MI-fejlesztő központjának az értékét. Összehasonlításképpen: alig több mint egy évvel ezelőtt61,5 milliárd dolláros értékelésmellett érkezett 3,5 milliárdnyi friss tőke a cégbe.
Minden pozitívum ellenére az Anthropicnak lépést kell tartania az OpenAI-jal és példáula SpaceX-be nemrégiben beolvadó, a Grokot fejlesztő xAI-jal, így a beruházási szint az elkövetkezőkben sem mérséklődhet, sőt várhatóan egyre több és több pénzt kell önteni a fejlesztések támogatására, gyorsítására. Ennek fényében a most elért profitabilitás sem feltétlenül marad tartós. Az Anthropic ezzel kapcsolatban egyébként tavaly nyáron még azt közölte befektetői körben, hogy legalább 2028-ig kell várni arra, hogy a cég éves szinten nyereséget tudjon termelni.
(Kép: Anthropic)