Bod: Annyira átláthatatlan a költségvetés, hogy nem tudni kinek, mennyivel tartozunk
Klubrádió
2026-05-22 06:31
A magyar költségvetés problémája messze túlmutat néhány „elfelejtett” százmilliárdos tételen – véli Bod Péter Ákos. A volt jegybankelnök szerint az elmúlt 5–6 évben a költségvetés átláthatatlanná vált: a tervezés, a végrehajtás és az ellenőrzés nem felel meg az európai normáknak.
Új ablakban2026. május 21.Esti gyors - részlet 26.05.21. Bod Péter Ákos09:0800:00
A magyar államháztartás hiánya a bruttó nemzeti össztermék (GDP) 6,2 százalékára nőhet 2026-ban, „miután 2025 végén és 2026 elején több, a hiányt növelő intézkedést vezettek be” –közölteaz Európai Bizottság a csütörtöki gazdasági előrejelzésében. Azt már aTelextette hozzá, hogy a túlzó költekezés miatti, ideiglenesen jegelt és átdolgozott uniós eljárásokat az elsők között kezdeményezték az Orbán-kormánnyal szemben 2024-ben. Az uniós szabályok szerint a költségvetési hiány nem haladhatja meg a GDP három százalékát. Az eljárásban akár büntetést is kaphatnak az olyan kormányok, amelyek képtelenek tartani a kiadási pályát.
„Sajnos nem százmilliók, hanem százmilliárdok, amik szóba jöttek ezek a csellengő tételek. A helyzet az, hogy tulajdonképpen már 5-6 éve lényegében átláthatatlan a magyar költségvetés. Úgyhogy amikor felbukkannak ilyen ügyek, és talán még jönnek az év során, akkor ez arra utal, hogy az egész magyar költségvetési tervezés, annak a végrehajtása, annak az ellenőrzése, az nem éri el az európai standardokat. És valóban, nemzetközi felmérések mutatják, mert ezt is lehet mérni azért, ha nem is könnyen, hogy milyen egy ország költségvetésének az áttekinthetősége, transzparenciája. Ebben nagyon hátul van Magyarország. Tehát az új kormány, amikor átveszi ezt a csomagot, de akár a régi, ha átvette volna magától azt, amit át kell venni, nem tudja pontosan, hogy kinek mennyivel tartozik, milyen szerződések vannak” – mondta az Esti gyors csütörtöki adásában Bod Péter Ákos volt jegybankelnök.
Szerinte nem a magyar gazdaság omlott össze, hanem az állam működik rosszul. A vállalkozások és a munkavállalók továbbra is termelnek, de az állam túlköltekezik, miközben egyre nagyobb adóterheket rak a társadalomra. Kiemelte, hogy Magyarországon különösen magasak a fogyasztási adók, amelyeket gyakran a kereskedőkön keresztül szednek be, így az emberek az áremelkedéseket érzik meg leginkább.
A teljes beszélgetést meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva. (Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetés meghallgatásához, kérjük, lépjenek át aklubradio.hu-ra.)